Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

500 Euroluk ve 100 Dolarlık Banknotlar Tedavülden Kaldırılacak mı?

Güvenlik tehlikeleri nedeniyle 500 Euro ve 100 Dolar değerindeki banknotların tedavülden kaldırılabileceği tartışılıyor.
500 Euroluk ve 100 Dolarlık Banknotlar Tedavülden Kaldırılacak mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Son günlerde küresel çapta artan terör olayları sonrası, ekonomide yeni gelişmeler yaşanıyor. Terör tehlikelerinin giderek uluslararası boyutlara ulaşması sonrası, önemli para birimlerinde kritik önlemlerin gündeme gelmesine neden oldu. Brüksel’de gerçekleştirilen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi (ECOFIN) toplantısı öncesi Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, çarpıcı açıklamalar yaptı.

500 Euroluk Banknotlar kaldırılabilir…

Dijsselbloem, yaptığı değerlendirmede; Avrupa Birliğinde (AB) giderek artan terör saldırıları sonrası kritik önlemlerin gündeme geldiğini belirterek, 500 Euroluk banknotların güvenlik tehlikesi oluşturmaya başladığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Dijsselbloem, tehlikelerin çarpıcı boyutlara ulaştığını ve bu nedenden kaynaklı konuyla ilgili olarak öneri getireceklerini söyledi. Yaptıkları değerlendirmeler sonucunda, terörizm finansmanında bu değerli banknotların kolaylıkla kullanılabildiğini belirten Dijsselbloem, en kısa süre içerisinde 500 Euroluk banknotların kaldırılabileceğinin sinyallerini verdi.

Banknotların kaldırılması ECB’nin görev alanına giriyor

Söz konusu tartışma üzerine emniyet kurumları yaptıkları değerlendirmelerde, suç örgütlerinin para taşımalarında sıklıkla 500 Euroluk banktonların kullanıldığını belirtti. Ayrıca yetkililer, bu banknotların uluslararası piyasalarda yaygın kullanımdaki en kıymetli banknotlardan biri olduğunu ifade ettiler. Emniyet kurumlarından gelen bu açıklamalar üzerine değerlendirme yapan uzmanlar ise şu anda tedavüldeki yaklaşık 1 trilyon Euro’nun yüzde 30’unun 500 Euroluk banknotlardan oluştuğunu belirttiler. Ayrıca uzmanlar, gündeme gelen tartışma sonrası AB’de banknotların kaldırılması veya değiştirilmesinin ise ECB’nin görev alanına girdiğini ifade ettiler.

GCM Yatırım Banner

100 dolarlık banknotlar da tartışılmaya başlandı!

Terör örgütleri ve suç şebekelerince sıklıkla kullanıldığı tespit edilen 500 Euroluk banknotların tedavülden kaldırılabileceği söylemleri, dolara da sıçradı. Avrupa’da yaşanan bu gelişmeler sonrası uzmanlar, 100 dolarlık banknotlarda da aynı tehlikenin bulunduğunu işaret etmesiyle yeni bir tartışma gündeme geldi. Böylelikle 100 dolarlık banknotlarında tedavülden kaldırılması konuşulmaya başlandı.

Dünya Bankası Eski Baş Ekonomisti Larry Summers konuyla ilgili açıklamalar yaptı;

Son günlerde artan terörizm faaliyetlerinin finansal boyutlarıyla ilgili olarak Summers çarpıcı açıklamalarda bulundu. Summers yaptığı değerlendirmede; finansal piyasaların yaşanan terör faaliyetleri sonrası risk unsurları taşıdığını belirterek, 100 dolarlık banknotların tedavülden kaldırılabileceğinin sinyallerini verdi. Açıklamalarının devamında ise Summers, banknotların kaldırılması durumunda terörle bağlantılı kişi veya örgütlerin önünün kesileceğini ve böylelikle uluslararası bir rahatlamanın yaşanabileceğini ifade etti.

100 dolarlık banknotlar son 20 yılda yüzde 350 arttı

Yaşanan terörizm faaliyetlerinin finansal piyasalara sıçramasının ardından uzmanlar, 100 dolarlık banknotlarla ilgili olarak çarpıcı açıklamalarda bulundular. Uzmanlar; 10.7 milyar adet 100’lük banknotun bulunduğunu belirterek, bu paraların yüzde 70’nin ise ABD dışında olduğunu açıkladılar. Ayrıca uzmanlar şu an ABD’de içerisinde bulunan banknotların yüzde 28’inin ise 100’lüklerden oluştuğunu söylediler. Açıklamalarının son bölümünde ise uzmanlar, 100 dolarlık banknotların adedinin son 20 yıl içerisinde yüzde 350 oranında arttığını ifade ettiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.