Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

4Ç18 Tablolarında EREGL Beklentiyi Aşarken, TOASO ve AKGRT Aşağıda Kaldı

2018 yılı 4. çeyrek bilançoları açıklanmaya devam ederken beklentinin üzerinde veri açıklayan EREGL ve hisse değişimleri ile ters orantılı TOASO ve AKGRT değerlendirmesi.
4Ç18 Tablolarında EREGL Beklentiyi Aşarken, TOASO ve AKGRT Aşağıda Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurtiçi şirket gelişmelerinde son çeyrek bilanço açıklamaları devam ediyor. Beklentilerin üzerinde 2018 yılı 4. çeyreği mali tabloları ile karşımıza çıkan Ereğli Demir Çelik, piyasanın 1.35 milyar TL beklentisine karşılık 1.68 milyar TL net kar açıkladı. Şirket 2017 yılının aynı döneminde ise 1.19 milyar TL net kar açıklamıştı. Beklentilerin üzerine çıkarak sapma yaratan sonuçlara kaynak olarak öngörülenin altında gerçekleşen vergi gelirini ele alabiliriz.

Şirketin satış hacmi %9.0’luk bir daralma kaydetmesine rağmen TL tarafındaki kur farklarından dolayı %40 artış görüldü ve 7.5 milyar TL olarak gerçekleşti. Son çeyrek bazlı veride ise TL’de görülen güçlenme ve satışlardaki daralma kaynaklı %3.0’lük bir gerileme gözlendi. 4Ç18 FAVÖK ise yıllık bazda %28 artış ile 2.2 milyar TL olarak duyuruldu.

EREGL %3.38 değer kaybederek, 8,30 TL’den fiyatlanıyor. Hisse senedi Ocak ayı primlenme hareketinde negatif yöndeki 52 haftalık farkını yukarı yönde hareketlendirmişti ancak geri çekilmenin görülmesi ile tekrar düşen oran -%8.47 olarak değerlendiriliyor. Haftalık bazlı değişim de negatif olurken aylıkta pozitif Ocak duruşu devam ediyor ve değişimler sırası ile -%2.24 ile %11.84 olarak karşımıza çıkıyor.

Tofaş Fabrika’nun Beklentiyi Karşılamayan Tablosu ve TOASO’da Negatif Yansıma

TOASO Değer Kaybederken Bilançosu Beklentinin Altında GözlendiTofaş Türk Otomotiv Fabrikası A.Ş. beklentileri karşılayamayan bir son çeyrek bilançosu açıkladı. Beklentisinin 342 milyon TL olarak gözlendiği mali tabloda açıklama 327 milyon TL olarak gerçekleşti. 2018 yılının 4. çeyrek net karındaki düşüşe kaynak olarak yüksek finansman giderleri öne çıkarken, satış haciminin düşmesi de gelirleri aşağı çekmekti.

Şirketin satış gelirleri son çeyrekte yıllık bazda %6.0 düşüş göstererek 4.8 milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK rakamı beklentinin üzerinde dikkat çekerken, yıllık bazda %2.0’lik bir düşüş ile 641 milyon TL oldu. Bu bağlamda eldeki verilerin TOASO hisse senedine yansımasını 2019 yılına dair genel beklentinin zayıf olması ile birleştirdiğimizde reaksiyonun olumsuz olma ihtimali artmakta.

GCM Yatırım Banner

TOASO haftanın son işlem gününde %3.93 değer kaybederken 19,31 TL/p’de. Hisse aylık değişimini pozitif yöndeki %15.84 prim ile karşımıza çıkarıyor. Aylık bazdaki hareket marjı ise 21,50-16,62 oluyor. 14 günlük RSI indikatörünün 35 seviyesindeki grafikleri satım bölgesinde dalgalanırken, ATR (14) indikatörü düşük hareketli sinyali vermekte.

Beklentinin Hafif Altında Kalan AKGRT Yıllık Hedefini Tutturdu

Beklentiyi Karşılamayan AKGRT Yıllık Hedefi TutturduAksigorta volatil yılın (2018) son çeyreğinde beklentilerden negatif ayrışan bir net kar açıkladı. Şirketin piyasa beklentisinin 65 milyon TL olarak gösterdiği çeyreklik net karı 62.5 milyon TL net kar olarak duyuruldu. Yıllık bazdaki net kar 228 milyon TL’ye tekabül ederken, 2017 yılındaki veri ile kıyaslandığında %79.0’luk bir artış gözlendi. 

Şirketin 200 milyon TL net kar hedefi bulunmaktaydı. Yıllık bazdaki kar hedefinin tutturulması yatırımcı notları ve şirket performansını destekleyen bir duruş olarak okunabileceği gibi ilgili hisse senedine yansımasında olumlu bir akış seyredilebilir. 

AKGRT bugün %5.26 prim yaparak 4,0 TL’den işleme girmekte. Günlük bazdaki tepe noktasını 4,20 TL’de kaydeden hisse, düşüğünde ise 3,82 TL gösterdi. Haftanın son işlem gününde endeksin geri çekilmesine ters orantıda hareket eden AKGRT an itibarıyla günlük marjını 0,38 TL olarak gerçekleştiriyor. 

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.