Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

40 Yıllık Para Uzmanından Uyarı Geldi!

Nümismat Necati Doğan, son dönemde banknotlarla oynanıp koleksiyon değeri kazandırılarak yüksek bedellerle satılmaya çalışıldığını öne sürdü. İşte detaylar;
40 Yıllık Para Uzmanından Uyarı Geldi!
HABER GİRİŞ

Nümismat ve Yazar Necati Doğan, tedavülde olan banknotlarla ilgili uyarıda bulundu. Son zamanlarda banknotların üzerindeki rakamların kimyasal maddelerle silindiğini aktararak, bu yöntemle banknotlara koleksiyon değeri kazandırılmaya çalışıldığını iddia etti.

Eski para ve madalyaların tanımlarıyla uğraşan bilim dalı olan Nümismat Doğan, koleksiyon değeri kazandırılan banknotların yüksek bedellerle satılmaya çalışıldığını öne sürdü. Ayrıca şu anda tedavülde olan banknotların 9. emisyon para grubunda yer aldığının bilgisini verdi.

Para grubunda 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 Türk lirası olmak üzere 6 banknotun da olduğunu kaydeden Doğan, bu banknotlarda sahte para basımına karşı filigran ve holografik şerit gibi önemlerin bulunduğunu ekledi.

Para Banknotları Hatalı Olarak Basılmıyor!

Son zamanlarda basında yer alan sıfırı olmayan bazı banknotların hatalı basıldığına dair haberlere de değinen Doğan, bu paralar hatalı basılmadığına dikkat çekti.

Banknotların değerini gösteren rakamların özellikle sondaki sıfırları holografik şeridin üzerine denk geldiğini ve rakamların kimyasallarla silindiğini iddia etti.

GCM Yatırım Banner

Paranın hatalı basım olduğu iddia edilmesine karşılık asıl amacın, hatalı basım iddiasıyla banknota koleksiyon değeri kazandırılıp ve yüksek bedellerle satılabilmesi olduğunu vurguladı.

Sıfırı Silinen Banknotlarda Oynama Var

Doğan, nümismatik ile uğraşan kişiler ve vatandaşları hatalı olduğu iddia edilen banknotlar konusunda uyardı. Söz konusu durumda bir işlemin olduğunu iddia etti.

Yaklaşık 40 yıldır para ve madalya konusunda çalıştığını bildiren Doğan, bu konu hakkında 18 kitap yazdığına dikkat çekti. Çalışmalarını sürdürdüğü süreç boyunca ilk defa bu kadar hatalı basım para iddialarıyla karşılaştığını da iletti.

Bahsi geçene durumun Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Kanun gereğince paraların üzerinde işlem yapılması suç olduğunu ve burada bir işlemin söz konusu olduğunu söyledi. Doğan bunu yapanların suç işlediğinin de altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.