Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

33 Yılın Zirvesindeki Japon Borsasında Ralli Sürecek

Japon borsası, 33 yılın en yüksek seviyelerine çıkarken yatırımcılar yükselişin daha yeni başladığını düşünüyor. Detaylar haberde...
33 Yılın Zirvesindeki Japon Borsasında Ralli Sürecek
HABER GİRİŞ

30 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyelerine çıkan Japon hisse senedi endeksleri için beklentiler iyimser. Nikkei 225 Endeksi, bugün 31 bin 300 puan üzerine çıkarken Topix Endeksi de artarak 2 bin 186 puanı gördü. Yatırımcılar güçlü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini alkışlarken her iki gösterge de 1990 sonrası yüksek seviyelere ulaştı.

Bugünkü PMI verileri, Japonya’nın imalat sektörünün Ekim ayından bu yana ilk kez Mayıs ayında büyümeye döndüğünü, hizmet faaliyetinin ise rekor seviyeye ulaştığını gösterdi.

Japon Borsası 30 Yıl RekorJaponya borsası, en son ülkenin balon döneminde görülen 33 yılın en yüksek seviyelerindeyken yatırımcılar, dünyanın en büyük üçüncü pazarındaki yükselişin yeni başladığı konusunda iyimser.

Ucuz değerlemeler, kurumsal reformlar, Çin’den çıkışlar, düşük oranlar ve en önemlisi, milyarder ABD’li yatırımcı Warren Buffet’in iyimserliği, yabancı fonlardan alımları körüklüyor.

Fon yöneticileri, Japon hisse senetlerine olan ilginin yaklaşık on yılın en yüksek seviyesinde olduğunu belirtiyor. Güçlü bir kazanç sezonu, daha zayıf bir yen ve sürekli toparlanma belirtileri gösteren bir ekonomi, Nikkei’nin onlarca yılın en yüksek seviyelerine çıkmasına yardımcı oldu.

GCM Yatırım Banner

Varlık yöneticisi Comgest’in Japonya merkezli portföy yöneticisi Richard Kaye, Japonya’ya ilgini aniden çok yükseldiğini söyledi. Aracı kurum SMBC Nikko Securities, Nikkei’nin yılı 35 bin puanda bitirmesini beklerken, Sumitomo Mitsui DS Asset Management endeksin 33 bin 500’de olacağını öngörüyor.

UBS’ye göre, küresel yatırımcılar arka arkaya üç yıl çekildikten sonra 2023’te Japonya’ya dönüyor. Ayrıca Japon hisse senetlerine ve vadeli işlemlerine bu yıl şimdiye kadar 30 milyar dolarlık yabancı akışı oldu.

UBS küresel stratejistleri, yılın geri kalanında ABD hisse senetleri yerine Japonya hisseleri için long pozisyon öneriyor. JPMorgan’a göre de yabancı yatırımcılar Nisan ayında Japon hisse senetlerine 5 trilyon yen (37 milyar dolar) pompaladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.