Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2,6 Milyar Pay Dağıtacak! Yüzde 200 Bedellide Tarihler Açıklandı

Sermaye artırımlarının peş peşe geldiği dönemde Akfen GYO yüzde 200 bedelli gerçekleştirmişti. 2,6 milyar payın dağıtılacağı rüçhan tarihleri açıklandı.
2,6 Milyar Pay Dağıtacak! Yüzde 200 Bedellide Tarihler Açıklandı
HABER GİRİŞ

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından geçen hafta onaylanan sermaye artırımlarından birisi yüzde 200 bedelli artırım kararı alan Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olmuştu. Şirket 1,3 milyar lira olan mevcut sermayesini 2,6 milyar lira artırarak 3,9 milyar liraya çıkarttı. Sonucunda oluşan yüzde 200 rüçhan hakkı kullanım oranı için merak edilen tarih bugün açıklandı.

Pay sahiplerinin yeni pay alma hakları 14 Aralık – 28 Aralık tarihleri arasında 15 gün süreyle kullanılacak. Rüçhan hakları 1 TL nominal değerli pay için 1 TL’den satışa arz edilecek. Rüçhan haklarının kullanılmasından son kalan paylar ise 2 iş günü süresince nominal değerin altında olmamak kaydıyla Birincil Piyasa’da oluşacak fiyattan halka arz edilecek.

Kalan payların borsada halka arzının ardından satılamayan pay kalması durumunda ise kalan payların tamamının Akfen Holding ve/veya Akfen International Holding BV tarafından bedelleri tam ve nakden ödenerek alınacağı ifade edildi.

AKFGY kodlu hisseler TSİ 16:25 sularında yüzde 3,8 düşüşle 4,02 lirada seyrediyor.
AKFGY Hisse Fiyatı - 13.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler bedelli sermaye artırımının onaylandığı 8 Aralık gününde sert düşüş gösterdi. 4,74 lira seviyesinden 4,41 liraya inen hisseler, o günden bu yana gerilerken bugünkü işlemlerde 4 lira sınırına indi.

Akfen GYO hisseleri haftalık bazda yüzde 8,82 oranında kayba işaret ederken, aylık yüzde 8,41 geriledi. Yıllık bazda ise yüzde 27’ye yakın değer kaybetti.

GCM Yatırım Banner

Şirket dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) sermaye avansı hakkında bir bildirim göndermişti. Bugün ise aynı bildirim için düzeltme yapan şirket, sermaye artışı sırasında sermayeye çevrilmek üzere şirket hissedarları olan Akfen International Holding BV’den ve Akfen Holding A.Ş.’den şirket faaliyetlerinde kullanılmak üzere sermaye avansı istenmesine karar verildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.