Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2024’ün Yıldızı Parlak Yatırım Aracı Ne Olacak?

Yılın bitmesine haftalar kaldı. 2023’ten umduğunu bulamayan yatırımcılar için 2024 fark yaratacak mı, hangi yatırım araçları öne çıkacak? Cevaplar haberde;
2024’ün Yıldızı Parlak Yatırım Aracı Ne Olacak?
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyonla geçen son 3 yılda vatandaşlar değer kaybeden TL cinsi varlıklarını korumak için çeşitli yatırım araçlarına yöneldi. Bu süreçte yatırım aracı olmayan kanallar da gelir kalemi olarak algılandı. Otomobil pazarına getirilen regülasyonlar, borsada kayda geçen dalgalı seyir ve baskılanan döviz kurlarıyla yatırımcılar ne yöne tercihte bulunacakları konusunda kararsız kaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçen hafta paylaştığı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarına göre Ekim ayında aylık en yüksek reel getiri külçe altında, yıllık ise BIST 100 endeksinde kayda geçti.

Gelecek dönemde listede hangi yatırım araçlarının adının geçeceği sorusunu İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer yanıtladı.

Nasıl Bir Ekonomi TV YouTube kanalının ‘Haftanın Stratejisi’ yayınında konuşan İntegral Yatırım Araştırma Müdürü, Orta Doğu’daki savaş gündeminin şok düşüşler yaşattığı Borsa İstanbul’daki dalgalı seyri yorumladı.

Ara ara yukarı yönlü denemelerde bulunan BIST 100 endeksinde fırsatın sürdüğüne işaret etti. Mevcut durumda borsada net bir yönün oluşmadığına dikkat çekerek, yükselmek için yön arandığı yorumunu yaptı.

GCM Yatırım Banner

Bu durumun ise küçük yatırımcı için güçlük yarattığını belirterek, “Yabancı yatırımcı olmazsa olmaz” dedi. Ancak Türkiye pazarı için ilgi olmasına rağmen kafalarda soru işaretlerinin oluşması nedeniyle yabancı yatırımcının mevcut siyasi ve ekonomik hamleleri bekleyip izlemeyi tercih ettiğini söyledi.

Daralma Ortamında O Sektör Öne Çıkacak

Yabancı yatırımcının bekleme pozisyonunda gelecek yıl Mart ayında yapılacak yerel seçimlerin de etkili olduğuna dikkat çeken Yalçınkaya Özer, bu nedenle borsada gidilecek yönün sınırlı kaldığını ifade etti.

Kısa vadede öne çıkma potansiyeli olan sektör ve hisseler için gıda sektörüne işaret etti. Sıkı faiz politikaları ve daralan iç tüketimin hemen hemen her sektörde daralma yaratabileceğine dip not düşerek, yüksek enflasyonda öne çıkan gıda sektörünün kâr artışını koruyabileceği tahminini paylaştı.

2024’te O Araç Parlayabilir

Gelecek yıl borsayı ve şirketleri yakından takip etmeyi öneren İntegral Yatırım Araştırma Müdürü, şirketlerin gelirlerinden elde ettiği kazançların Borsa İstanbul düşse de yatırımcıya yansıyabileceğini belirtti.

Gelecek yılki ekonomik dönüşümden görece daha az etkileyecek olan şirketlerin varlık gösterebileceğini ve bu yönüyle Borsa İstanbul’un güçlü bir yatırım aracı olarak kalabileceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın