Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2024’te Küresel Petrol Arzında Artış Bekleniyor

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yayımlanan raporda, 2024 yılında küresel petrol arzının günlük artmasının beklendiği not edildi. Detaylar haberde...
2024’te Küresel Petrol Arzında Artış Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), tarafından bugün yayımlanan raporda küresel petrol üretiminin 2023’ün Aralık ayında bir önceki aya göre 490 bin varil azaldığı saptandı. Rakamın 102 milyon 270 bin varile gerilediği kaydedildi.

Söz konusu raporda Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ham petrol üretiminin Aralık ayında günlük yaklaşık 50 bin varil artarak 27 milyon 20 bin varile ulaştığı kayda geçti.

Küresel petrol arzının geçen yıl bir önceki yıla göre günlük 1 milyon 900 bin varil arttığı kaydedildi.

Suudi Arabistan’da, yıl boyunca gönüllü olarak ek üretim kesintilerine gidildiği hatırlatıldı. Bundan dolayı 900 bin varil azaldığı bildirildi.

IEA’nın raporuna göre 2024 yılında petrol arzının günlük yaklaşık 1 milyon 500 bin varil artması bekleniyor. Ayrıca 103 milyon 500 bin varil ile yeni bir seviyeyi görmesi bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Bunun yanında 2024’te küresel arzdaki büyümenin neredeyse tamamının OPEC+ grubu dışındaki ülkelerden geleceği tahmin ediliyor.

Rapordaki bilgilerde ABD ve Brezilya’dan sonra üretimdeki üçüncü en büyük artış için İran öne çıkıyor. Bunun aksine üretimde en fazla düşüşün Rusya’da yaşanacağı öngörülüyor. Küresel petrol talebinin ise günlük 1 milyon 200 bin varil artması bekleniyor.

IEA Başkanı Fatih Birol, dün yaptığı açıklamada küresel petrol talebinin yıllık bazda azaldığını ve 2024 yılında piyasanın daha sakin ve ılımlı geçmesini beklediğini ifade etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.