Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’ün İlk Çeyreğinde İhracat Rekoru Kırıldı

TİM’in verilerine göre yılın ilk çeyreğinde şimdiye kadar görülen en yüksek ihracat rakamlarına ulaşıldı. Suudi Arabistan ile yaşanan normalleşme, verilere yansıdı.
2023’ün İlk Çeyreğinde İhracat Rekoru Kırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yüksek enflasyon ve döviz kurlarına yönelik sancılı süreç sürerken, 2023’ün ilk çeyreğindeki ihracat rakamları pozitif seviyede kayda geçmeye devam etti. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre Ocak-Mart 2023 döneminde Türkiye’nin ihracatı yüzde 2,5 artışla 61,6 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Mart ayı raporunda kayda geçen 2 aylık rekor artıştan sonra birinci çeyrek raporunda yeni bir tüm zamanların en yüksek Ocak-Mart dönemi verilerine çıkıldı.

Ülkeler bazında gerçekleşen ihracatta 54,3 milyar dolar seviyesi görüldü. En çok ihracat yapılan ilk 10 ülkenin 5’i Avrupa Birliği (AB) ülkeleri oldu.

En Fazla İhracat Almanya’ya Yapıldı

Yabancı ülkeler arasında en fazla dış satım Almanya’ya yapıldı. Avrupa’nın en büyük ekonomisine yapılan ihracat 4,9 milyar dolar oldu. İkinci sırada ise 2,97 milyar dolarla ABD yer aldı.

ABD’yi 2,9 milyar dolarla İtalya, 2,76 milyar dolarla İngiltere, 2,48 milyar dolarla Rusya ve Fransa, 2,43 milyar dolarla İspanya takip etti.

GCM Yatırım Banner

Suudi Arabistan’da Yüzde 700’ün Üzerinde Artış Var

Yılın ilk çeyreğinde 13 ülkeye yapılan ihracat rakamı 1 milyar doların üzerinde gerçekleşti. Bulgaristan ve Belçika’ya yapılan ihracat 1 milyar dolar seviyesine yaklaştı.

Söz konusu dönemde Suudi Arabistan, Mali ve Rusya’ya yapılan ihracatta kayda değer artış yaşandı.

Normalleşme sürecinin başladığı Suudi Arabistan’a yapılan dış satım yüzde 755,1 yükselerek, 611,8 milyon dolara çıktı.

Yüzde 540,9 artışla 120,3 milyon dolarlık ihracat Mali’de, yüzde 133,4 artışla 2,48 milyar dolarlık dış satım Rusya’da gerçekleşti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.