Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’te Memur ve Emekli Ne Kadar Zam Alacak?

Milyonlarca vatandaş yeni yılda maaşlarına alacağı zammı merak ediyor. Bugün açıklanan verilere göre yeni yılda maaşlar ne kadar artacak? İşte detaylar;
2023’te Memur ve Emekli Ne Kadar Zam Alacak?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca emekli ve memur 2023’te alacakları zamlara odaklanmış durumda. Zam oranlarını belirleyen faktörlerden biri de enflasyon rakamları. Memur ve memur emeklileri açıklanan verilere göre enflasyon farkı alıyor. SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olanların maaşları ise 6 aylık enflasyon oranı kadar artıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulan verilere göre Ekim ayında enflasyon yıllık yüzde 85,51 olarak açıklandı. Aylık enflasyon değeri ise yüzde 3,54 olarak belirtildi. Dört aylık dönemde enflasyon yüzde 10,84 seviyesinde gerçekleşti.

Verilere Göre Memurlar Ne Kadar Zam Alacak?

Söz konusu rakamlara göre memur ve memur emeklileri maaşları, yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına ilave olarak enflasyon farkından dolayı en az yüzde 3,84 artacak.

2023’te memurlar yüzde 8 oranında toplu sözleşme zammı alacak. Dört aylık istatistiklere bakıldığında memurun ocak ayı zammı enflasyon farkıyla birlikte toplamda yüzde 11,84 oranında olacak. Kasım ve Aralık verileri açıklandığında ise toplam zam miktarı netleşecek.

SSK Emeklileri için Zam Miktarı Ne?

6 ayda bir enflasyon oranına göre zam alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, dört aylık verilere göre şimdiden yüzde 10,84 oranında zam almaya hak kazandı.

GCM Yatırım Banner

Zam oranlarının netleşebilmesi için 5 Aralık’ta açıklanacak Kasım enflasyonu ve 3 Ocak’ta açıklanacak Aralık enflasyonu büyük önem taşıyor. Kesin rakamlar söz konusu verilerin açıklanmasıyla ortaya çıkacak.

Enflasyona endeksli zam oranlarının haricinde bir refah payı olup olmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın