Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’te Geçerli Olan Sanayi Kapasite Raporu Sayısı Açıklandı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği geçen yıla yönelik sanayi kapasite raporu istatistiklerini açıkladı. Detaylar haberde…
2023’te Geçerli Olan Sanayi Kapasite Raporu Sayısı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), 2023’e ilişkin sanayi kapasite raporu istatistiklerini açıkladı. Buna göre 2023 yıl sonu itibarıyla 97 bin 346 adet geçerli sanayi kapasite raporu bulundu.

2023 yılında sanayi kapasite raporu geçen yıla göre yüzde 1,61 arttı.

Geçen yıl sanayi kapasite raporuna sahip tesislerde toplam çalışan sayısı 2022’ye göre yüzde 3,17 arttı. Rakam 3 milyon 994 bin 277 adet olarak kayda geçti.

Geçerli raporlara göre istihdamın en fazla olduğu ilk beş il arasında ilk sırada İstanbul yer aldı. Sonrasında Bursa, İzmir, Kocaeli ve Ankara geldi. Bunun yanında en az çalışan bulunan son beş il Iğdır, Hakkari, Tunceli, Ardahan ve Bayburt oldu.

En Fazla Rapor İstanbul’da Düzenlendi

2023 sonu itibariyle sanayi tesislerinde ortalama 41,03 kişi çalıştığı aktarıldı. Rapora göre geçen yıl geçerli olan kapasite raporlarının 2 bin 569’u yüksek teknoloji konularında düzenlendi.

GCM Yatırım Banner

Verilere göre 2023 yıl sonu itibariyle en çok sanayi kapasite raporu İstanbul’da, en az ise Bayburt’ta düzenlendi.

Yine aynı dönemde en çok yabancı sermayeli sanayi tesisi Almanya sermayeli oldu. Geçen yılın son ayında onaylanan sanayi kapasite raporu sayısı  5 bin 109 adet olarak kayda geçmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.