Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

200 Milyon Liralık İkramiyeye Rağmen Milli Piyango’ya İlgi Yok

Bu yıl 200 milyon liralık büyük ikramiyenin tamamını dağıtma kararı alan Milli Piyango için kötü haber geldi. Yılbaşı çekilişine olan ilgide 20 yıllık düşüş görüldü.
200 Milyon Liralık İkramiyeye Rağmen Milli Piyango’ya İlgi Yok
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2022 yılının son haftası itibarıyla yeni yıl için yapılacaklar listesinin başında yer alan yılbaşı çekiliş bileti alımına dair dikkat çeken bir detay ortaya çıktı. Yılbaşı geleneği olarak görülen Milli Piyango yılbaşı özel çekilişi için vatandaşın ilgisi düşük kaldı.

Arama motoru Google üzerinden yapılan Milli Piyango aramalarında dikkat çeken veriler göze çarptı.

Google Trends’in arama verilerinden elde edilen istatistiklere göre internet kullanıcılarının yılbaşı bileti için yaptığı aramalarda düşüş yaşandı.

Sene sonu itibarıyla zirveye ulaşan arama verilerinde yıllara göre gerileme ortaya çıktı.

Google Trends istatistiklerinde Milli Piyango aramasının 2007 ve 2012 yıllarında zirveyi gördükten sonra 10 yıldır düşüş eğiliminde olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner

Gelinen noktada ise son 20 yılın en düşük verisi ile karşılaşıldı.

Google Trends İstatistik
Kaynak: Google Trends

Milli piyango için arama yapılan illerin istatistikleri incelendiğinde birinci sırada İzmir yer aldı.

İzmir’i sırasıyla Aydın, Muğla, Ankara ve Adana takip etti. 81 il arasında milli piyangoya en az ilgi gösteren şehir ise Bingöl oldu.

Bu Yıl 200 Milyon Liranın Tamamı Dağıtılacak

Vatandaşın yılbaşı çekilişine olan ilgisindeki düşüş merak konusu olurken, Milli Piyango İdaresi’nin sahiplik yapısındaki değişiklik göze çarpmıştı.

2017 yılında Türkiye Varlık Fonu’na 49 yıllığına devredilen Milli Piyango lisansı, 2019 yılına gelindiğinde10 yıllığına Demirören Holding’e geçmişti.

Çekilişlerde kazananın olmaması ve büyük ikramiyenin kasada kalması, meraklıların iştahını kaçırmıştı.

Bilet satışları düşen Milli Piyango, bu yıl için ise yeni kampanya düzenleme kararı almış, 200 milyon lira değerindeki büyük ikramiyenin tamamının dağıtılacağını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.