Yatırım yapmaya başla!

2,5 Ayın Düşüğündeki Dolar Endeksi Mayıs Boyunca Zayıf Kalacak

ABD’nin Cuma günü açıklanan Nisan ayı işgücü rakamları dolar için hayal kırıklığı yaratırken şimdi gözler Çarşamba yayımlanacak tüketici fiyat endeksi verilerinde.
2,5 Ayın Düşüğündeki Dolar Endeksi Mayıs Boyunca Zayıf Kalacak

Ve gelen son bir tahmin, TÜFE’nin bu hafta dolar yükseliş trendi için engel oluşturacağını öne sürdü.

Doları emsal para sepetine karşı izleyen ABD dolar endeksi (DXY) Mart sonunda 93,44’le 2021’in zirvesini kaydederken sonrasında gerilemeye başladı.

Cuma günü 90,19’a kadar gerileyerek Şubat sonundan bu yana en düşük seviyeyi test etti. Haftanın son günü 90,23’te işlemleri tamamlayan DXY, 10 Mayıs’a 90,21 ile başladı.

Cuma gününün ardından bugün de 91 eşiğin aşamayan dolar, 90,11 ve 90,34 ile dar bir aralıkta hareket etti.
ABD Dolar Endeks 93,44
Kaynak: MarketWatch

Böylelikle Şubat sonundan sonra 10 haftanın en zayıfıyla yeni düşük seviyesini test etmiş oldu. ING’nin bugünkü notu da Cuma günkü karamsar ABD istihdam raporunun Fed’in sabırlı duruşunu daha önemli hale getirdiğini ve doların yükseliş eğilim riskini yumuşattığını belirtti.

Notta Çarşamba açıklanacak Nisan ayı TÜFE’si ve Salı-Perşembe günlerindeki 3, 10 ve 30 yıllık Hazine ihalelerine atıfla doların Mayıs ayı boyunca düşük seyrine devam edeceği öngörüldü.

Emtia ve toparlanan bir küresel iş döngüsüne en çok maruz kalan para birimlerinin iyi performans göstermeye devam etmesi gerektiği aktarıldı. Şubat’ın düşüğü 89,68’in DXY için bir sonraki durak olması gerektiği eklendi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum