Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1999’dan Bu Yana Toplanan Deprem Vergisi için Uzman Yorumu

1999 depremiyle hayatımıza giren deprem vergisinden bugüne dek ne kadar para toplandı? Vergi uzmanı Ozan Bingöl, soruyu yanıtlarken vergiyi sorguladı.
1999’dan Bu Yana Toplanan Deprem Vergisi için Uzman Yorumu
HABER GİRİŞ

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 381’e yükselirken göçük altında kalanlar için endişeler artıyor. Geçen her bir dakika enkaz altındakilerin aleyhine işlerken ülke çapında yardım kampanyaları sürüyor.

Belediyeler, AFAD, Kızılay gibi kurumların yanında birçok özel dernek ve isim 10 ili etkileyen deprem için bağış topluyor. Hem kurtarma çalışmaları hem yardıma ilişkin soru işaretleri gündeme gelirken vergi uzmanı Ozan Bingöl, deprem vergisiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Bingöl, 2022 yılında kaleme aldığı “1999’dan Günümüze Özel İletişim Vergisi” başlıklı yazısına atıfla verginin nereye gittiğini sorguladı.

Bingöl, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 99 depremi ile hayatımıza giren ve halk arasında adı “deprem vergisi” olarak bilinen Özel İletişim Vergisi’nden o günden bu güne kadar toplam 88 milyar lira para toplandığını belirtti.

Söz konusu tutarın ortalama dolar kuru ile 38 milyar 248 milyon 506 bin dolara tekabül ettiğini ekledi. Bütçe kanunumuz gereği gelirlerin belli giderlere özgülenmesinin mümkün olmadığını aktaran Bingöl, şöyle devam etti:

GCM Yatırım Banner

“Vergiler bir havuzda toplanır ve oradan harcanır. Bu nedenle sadece deprem vergileri değil tüm vergilerimizin peşine düşmek ve yerli yerinde kullanıldığını sorgulamak demokrasinin gereğidir.”

Vergilerin akıbetini şu ifadelerle sorguladı:

Ozan Bingöl Vergi YorumuAçıklamalarıyla dikkat çeken vergi uzmanı, tweet dizini vergilere ilişkin çağrısıyla sonlandırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın