Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

12’nci Kalkınma Planı Tamamlandı, Erdoğan Hedefleri Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden 12’nci kalkınma planındaki enflasyon, büyüme ve ihracat hedeflerini paylaştı. İşte detaylar;
12’nci Kalkınma Planı Tamamlandı, Erdoğan Hedefleri Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin 12’nci Kalkınma Planı, 16 Ekim’de Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda kalkınma planındaki hedefleri ve içerikleri paylaştı.

2053 vizyonuyla çalışmaları yürütülen ve Türkiye’nin gelecek 5 yılına dair yol haritasını ortaya koyan 12’nci Kalkınma Planının tamamlandığını belirtti.

Erdoğan, 5 yıllık kalkınma planının 5 eksenden oluştuğunu aktardı.

1 – Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum

2 – İstikrarlı büyüme, güçlü ekonomi

GCM Yatırım Banner

3 – Yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim

4 – Afetlere dirençli yaşam alanları, sürdürülebilir çevre

5 – Adaleti esas alan demokratik iyi yönetişim

Cumhurbaşkanı, ortalama yüzde 5 oranında istikrarlı ve dengeli büyüme hedeflendiğini vurguladı ve 2028 yılında 1 trilyon 589 milyar dolar milli gelire, 17 bin 554 dolar kişi başına gelire ulaşmayı amaçladıklarını duyurdu.

Yıılda ortalama yüzde 3 istihdam artışı sağlayarak dönem sonunda işsizliği yüzde 7,5 düzeyine indirmeyi öngördüklerini kaydetti.

İhracat ve Enflasyon Hedefi

Erdoğan, mal ihracatını 375 milyar dolara yükselterek turizm gelirlerinde 100 milyar dolar seviyesine çıkarak cari işlemler açığını sıfıra yakın bir seviyeyi düşürmeyi planladıklarını bildirdi.

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan enflasyon konusundaki öngörülerini paylaşan Cumhurbaşkanı, enflasyonu kalıcı olarak tek haneli rakamlara indirmeyi ve 2028 yılı sonunda yüzde 4,7’ye getirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.