Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

128 Milyar Dolar Milat mı Olacak? Merkez O Seviyeyi Bırakmıyor

Döviz rezervlerini koruma sözü veren yeni ekonomi yönetimi, istikrarlı artışa zemin hazırladı. Kur baskısının hafifletilmesiyle uzun süre sonra o seviye korundu.
128 Milyar Dolar Milat mı Olacak? Merkez O Seviyeyi Bırakmıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Döviz kurlarına yapılan baskının hafifletilmesiyle toparlanmaya başlayan Merkez Bankası rezervlerinde rekor üstüne rekor kırılıyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), haftalık para ve banka istatistiklerine göre önceki hafta itibarıyla bu yıl ilk kez 128 milyar dolar seviyesine yükselen rezervler geçen hafta kritik seviyeyi korumayı başardı.

TCMB verilerine göre Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 10 Kasım Cuma gününde kapanan haftada 194 milyon dolar arttı.

Son artışla toplam rezervler 128 milyar 420 milyon dolardan, 128 milyar 614 milyon dolara çıkarak bu yıl ilk kez 128 milyar dolar seviyesinden sonra düşüş yaşamadı.

TCMB Haftalık Para Banka İstatistikleri
Kaynak: TCMB

Önceki hafta düşen brüt rezervlerde ise toparlanma kayda geçti. Brüt rezervler, geçen hafta itibarıyla 83 milyar 944 milyon dolardan, 84 milyar 644 milyon dolara çıktı.

Altın rezervlerinde bu kez veriler şaşırttı. Yükselişte olan altın rezervleri geçen hafta düşerek, 44 milyar 478 milyon dolardan, 43 milyar 970 milyon dolara çekildi.

GCM Yatırım Banner

Rezervler 2019’dan Beri O Seviyede Kalmadı

Merkez Bankası’nın 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde doları baskılamak için döviz rezervinin 128 milyar dolarlık kısmını piyasaya müdahale etmek için kullandığı iddia edilmişti.

Söz konusu iddiaya yenileri eklenmiş, dövizi baskılamak için Merkez Bankası rezervlerinin sürekli olarak yakıldığı çok defa dile getirilmişti.

Gelinen noktada rezervlerinde ciddi bir zayıflama yaşayan TCMB, geçen yılı 129 milyar dolar seviyesinde kapatsa da zirve artış korunamamış, rezervler bu yıl Kasım ayına gelinceye kadar 128 milyar doların altında seyretmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın