Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

10 Yıllık ABD Hazine Bonosu Ekim 2016’dan Bu Yana En Düşük Seviyede

Ticari gerilimler ve küresel büyüme endişeleri arasında 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi Ekim 2016'dan bu yana en düşük seviyeye ulaştı.
10 Yıllık ABD Hazine Bonosu Ekim 2016’dan Bu Yana En Düşük Seviyede
HABER GİRİŞ

ABD’nin borç kağıtlarına ilişkin fiyatlar, Çin’in yuan için daha zayıf bir orta nokta açıklamasının ABD’den tepki çekeceği beklentileri ile bu sabahki işlemlerde bir miktar yükseldi. TSİ 14:00 sularında 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi yüzde 1,6584 seviyesine gerilerken, 30 yıllık Hazine getirisi yüzde 2,1808 seviyesine düştü.

Yatırımcılar ABD ile Çin ilişkileri konusundaki endişeleri nedeniyle geçen haftadan bu yana ABD devlet tahvili gibi daha güvenli varlıklara koşuyorlar.

10 Yıllık Hazine Getirisi Düştüİpotek ve diğer kredileri etkileyen 10 yıllık ABD Hazine bonosu, Asya ticareti sırasında 2016 yılının Ekim ayından bu yana görülen en düşük seviye olan yüzde 1,66 seviyesine düştü. Tahvillere olan iştah artışı, İngiltere ve Almanya’da da görüldü. 10 yıllık Alman bonosunun getirisi, yüzde – 0,573 oranına gerilerken, 10 yıllık İngiliz bonosunun getirisi yüzde 0,489 ile rekor bir seviyeye ulaştı.

Çin’in merkez bankası yuan için resmi referans noktasını belirledi ve 6,9996 ile beklentilere göre daha zayıf bir nokta açıkladı. Pekin, yuanın her gün orta noktasını belirliyor ve yüzde 2 gibi dar bir bantta dalgalanmasına izin veriyor. Dolara karşı seviyesi, para birimi ne kadar düşükse o kadar ucuz Çin ürünlerinin ihraç edileceği için önemlidir.

Gösterge niteliğindeki 10 yıllık Hazine getirisi, haftanın ilk işlem gününde yüzde 1,74 ile 2016 yılının Kasım ayından beri en düşük seviyeyi kaydetmişti.

Yatırımcılar Güvenli Varlıklara Geçiyorİpotek ve oto kredisi faiz oranlarında bir gösterge olarak kullanılan 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi, 9 Kasım 2016’dan bu yana en düşük seviyesi olan 12 temel puan düşüşle yüzde 1,735’e geldi. 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi ise 9 baz puanlık gerileme ile yüzde 2,293 seviyesine gerilemişti. 2 yıllık Hazine bonosunun getirisi de 12 baz puan düşerek yüzde 1,581’e düşmüştü.

Hafta başındaki düşüşlerin ardından traderlar, Çin Merkez Bankası’ndan ipuçları aramaya başladı. PBOC, her gün TSİ 04:00’te yuanın dolara karşı işlem göreceği referans seviyeyi belirliyor. Dün beklenenden daha güçlü bir seviyeye getiren PBOC, bugün 6,9996 ile daha zayıf bir seviyeye işaret etti.

GCM Yatırım Banner
Çin’in merkez bankasının yuanın dolara karşı referans noktasını beklenenden daha zayıf bir seviyeye taşımasına yönelik korkular bulunuyor.

Yuan KorkularıPara birimini ticaret savaşında bir silah olarak kullanıp kullanmayacağına yönelik endişeler de bulunurken, yatırımcılar riskli varlıklardan uzaklaşıp, altın gibi güvenli liman olarak gördükleri varlıklara geçiş yapıyorlar.

SunTrust Private Wealth baş piyasa stratejisti Keith Lerner, “İnsanların her gün bakacakları yeni şey, yuanın hangi seviyede belirlendiği. Bu, Çin’den çıkan başlıklar ile günden güne duyarlılık kazandıracak. İnsanlar, herhangi bir amaç için tasarlanmayacak şekilde, bu kombinasyonu her gün sabitleyebilecekler,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.