Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

10 Bin Tonluk Geminin Geçişi Artık 20 Bin Dolar!

Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemilerden alınan ücretlerde önemli bir güncelleme yapıldığını duyurdu. Detaylar haberde;
10 Bin Tonluk Geminin Geçişi Artık 20 Bin Dolar!
HABER GİRİŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemilerden alınan ücretlerde önemli bir güncelleme yapılacağını duyurdu. Bakan Uraloğlu, boğazlardan uğraksız geçiş yapan gemilerden Altın Frank üzerinden tespit edilerek 5,07 dolar ücret alınacağını bildirdi.

Daha önce 1983 yılından 7 Ekim 2022 yılına kadar sabitlenmiş bir değer üzerinden 0,80 dolar ücret alındığını anımsatarak, 39 yılın ardından 7 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yaklaşık 5 kat arttırılarak 4,08 dolara yükseldiğini söyledi.

Bu ücretin 1 Temmuz 2023 tarihinde de 4,42 dolara çıkarıldığını, şimdi ise 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla yeni bir güncelleme ile 5,07 dolara yükseltildiğini dile getirdi.

Türk Boğazları Sözleşmesi kapsamında bu ücretlerin belirlendiğini vurgulayarak, geçmiş yıllarda uzun süre sabit kalmış olan ücretlerin artışıyla ilgili detayları paylaştı.

Özellikle 10 bin net tonajlı bir geminin fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemleri için ödeyeceği ücretin 2022 yılı ilk güncellemeden önce 3 bin 240 dolardan 1 Temmuz 2024 sonrasında 20 bin 370 dolara çıkacağına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Bu durumun, Türk Boğazlarından elde edilen geliri artırarak devlet hazinesine döviz girişini sağlayacağını ve boğazların güvenliği için gerekli altyapının sürekli olarak geliştirildiğini ekledi.

Uraloğlu, “Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişi artmış olacak. Tahsil ettiğimiz ücretler ile dünyanın en riskli dar su yollarından olan Türk Boğazlarımızda deniz emniyeti ve güvenliğinin yanı sıra çevre emniyetini artırmak için gerekli altyapılarımızı ve trafik izleme sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz.” dedi.

Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi çerçevesinde, gemilerin net tonajı baz alınarak hesaplanan ücretlerin Altın Frank üzerinden belirlendiğini ve güncellemelerin Cumhurbaşkanlığı kararıyla yıllık olarak yapıldığını anımsattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.