Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

1 Milyon Euro Fon Kazanan Şirket Yüzde 187 Kazandırdı

Tüpraş Ar-Ge’si Fuel-Up biyoyakıt projesiyle Avrupa Komisyonu tarafından 1 milyon Euro fona hak kazanırken, hisseler pozitif seyrediyor.
1 Milyon Euro Fon Kazanan Şirket Yüzde 187 Kazandırdı
HABER GİRİŞ

Türkiye Petrol Rafinerileri (Tüpraş) “Ufuk Avrupa sürdürülebilir, güvenli ve rekabetçi enerji çağrıları” kapsamındaki Fuel-Up biyoyakıt projesiyle Ar-Ge çalışmalarına Avrupa Komisyonu tarafından 1 milyon Euro fona hak kazandı.

Böylelikle söz konusu fonlamaya hak kazanan 2 Türk kuruluşundan biri oldu. Fuel-Up projesiyle yenilenebilir hammadde alternatifi olarak yüzde 100 biyojenik yani fosil olmayan ormancılık kalıntılarından elde edilen piroliz yağlarının kullanılması planlanıyor.

Bunun yanında hedefler arasında çevreci havacılık ve denizcilik yakıtları üretiminin demo ölçekte ilk defa gerçekleştirilmesi de yer alıyor. Bu projenin 4 yıl sürmesi öngörülürken, toplamda 9 milyon Euro bütçe belirlendi.

Tüpraş çalışmaları için 1,5 milyon Euro kullanılacak ve bunun yüzde 70’i Avrupa Komisyonu tarafından desteklenecek.

Tüpraş 2035’e Kadar SAF Üretim Kapasitesini 3 Katına Çıkaracak

Tüpraş, Türkiye’de önemli bir sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üreticisi olma amacı doğrultusunda Honeywell ile lisans anlaşması imzalamıştı.

GCM Yatırım Banner

Yaptığı yatırımlar ile 2030 yılında 400 bin ton biyoyakıt hammaddesi işlemeyi, 2035 sonrası dönemde ise SAF üretim kapasitesini 3 katına çıkarmayı hedeflediği bildirildi.

Ülkenin en köklü şirketlerinden olan Tüpraş, gelişmekte olan teknolojilere yönelik Ar-Ge çalışmalarına devam ediyor. Fuel-Up projesiyle birlikte biyokütle kaynaklarından ormancılık ve tarım atıkları kullanılarak düşük emisyonlu ve yüksek katma değerli yakıtların üretimi araştırılacak.

Tüpraş, uzun vadede bitkisel ve hayvansal atık yağlara olan bağımlılığın azaltılması açısından da önemli sorumluluklar üstlenmiş olacak.

Fuel-Up projesinin ortakları ile yürütülecek katalizör geliştirme faaliyetlerinin Tüpraş’ın rafinaj tecrübesiyle birleşiminin söz konusu kısıtları ortadan kaldıracak bir çözüm olması bekleniyor.

Tüpraş Hisseleri Alıcılı Seyrediyor

Tüpraş Hisseleri Alıcılı Seyrediyor
Kaynak: Paratic Piyasalar

Tüpraş (TUPRS) hisse senedi fiyatı saat 16.11’de yüzde 1,94 artışla 157,4 liradan işlem görüyor. Haftalık bazda yüzde 3,48 artış gösteren hisseler, son bir ayda yatırımcısına yüzde 21,81 kazandırdı.

Yıllık bazda artış oranı yüzde 187 oldu. Hissede teknik olarak 159,20 – 160,66 dirençleri ile 152,50 – 155,10 destekleri takip ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.