Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zuckerberg’in Serveti, Facebook’a Reklam Verenlerin Boykotuyla Eriyor

Facebook hisseleri 100’e yakın firmanın reklamlarını çekmesiyle sert düşerken, bu durum kurucusu Zuckerberg’e milyarlarca dolara mal oldu.
Zuckerberg’in Serveti, Facebook’a Reklam Verenlerin Boykotuyla Eriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en zenginleri arasında ilk sıralarda yer alan Mark Zuckerberg ve kurduğu sosyal medya platformu Facebook şu günlerde zor zamanlar geçiriyor. Coca-Cola, Pepsi, Honda, Levi’s ve Unilever olmak üzere onlarca şirket Facebook’tan reklamlarını birer birer çekmeye başladı.

ABD’li sivil toplum örgütleri tarafından başlatılan kampanyaya katılım her geçen gün artarken, bu durum şirketin birkaç gün içinde milyarlarca dolar kaybetmesine sebep oldu. Söz konusu kampanya Facebook’un zararlı içerikleri kaldırmamasını protesto ediyor.

ABD’li Onlarca Şirket Facebook’a Verdiği Reklamları Sonlandırdı

Bu duruma sebep olan olayı kısaca hatırlayalım. 25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis kentinde polis memuru Derek Chauvin, Afrika kökenli bir siyahi olan George Floyd’un boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle basarak ölmesine sebep olmuştu. Floyd’un o sıralarda sarf ettiği “nefes alamıyorum” sözleri, ölümünün ardından ırkçılık karşıtı protestoların ana sloganı oldu.

Önce sosyal medyada başlatılan protestolar, hemen ardından sokaklarda devam etti. Amerika’nın onlarca kentinde siyahi vatandaşlar ve onlara destek olanlar yüzyıllardır süren ırkçılığın bitmesi için seslerini duyurmaya başladı. Giderek yükselen protestolarda polis binaları yağmalandı, araçlar yakıldı ve hatta bazı bölgelerde kontrol tamamen protestocuların eline geçti.

Bu olaylar yaşanırken ABD Başkanı Donald Trump,  yaptığı paylaşımda “Yağma başlarsa ateş açarız” şeklinde bir açıklamada bulundu. Tarihte ilk kez bir devlet başkanının şiddet içerikli paylaşımına Twitter’ın tepkisi gecikmedi. Trump’ın paylaşımı sınırlandırılırken, iki taraf arasında gerginlik yaşandı.

Fakat, Zuckerberg bu olay sonrasında Trump’ın sözlerinin Facebook kurallarını ihlal etmediğini söyleyerek silme gereği duymadı. Bunun üzerine Facebook’a reklam veren onlarca şirket protesto etmek amacıyla 30 gün boyunca veya bu yıl sonuna kadar işbirliklerini sonlandırdıklarını duyurdu.

Yaşanan Olaylar Zuckerberg’in Kişisel Servetini Etkiledi

Yaşanan Olaylar Zuckerberg’in Kişisel Servetini Etkiledi
Kaynak: Forbes

Forbes’in Nisan ayında açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada 161 milyar dolarlık servetiyle Amazon’un kurucusu Jeff Bezos yer alırken, onu Bill Gates, Bernard Arnault ve ailesi ile Mark Zuckerberg izliyor. Dünya devi şirketlerin reklamlarını geri çekmesi 79,7 milyar dolar servete sahip olan Zuckerberg’e yaklaşık 7,2 milyar dolar kaybettirdi.

CNBC’de yer alan habere göre Facebook CEO’su Zuckerberg, nefret ve şiddet söylemini yasaklamak için politikalarını değiştireceklerini duyurdu. Buna göre; belirli bir ırk, etnik köken, millet, cinsiyet, cinsel yönelim, başkalarının fiziksel güvenliği veya sağlığı için bir tehdit olduğunu iddia eden reklamları yasaklanacak.

“Facebook’un insanların önemli konuları tartışmak için seslerini kullanabileceği bir yer olmaya devam etmesini sağlıyorum.” diyen isim, böylelikle tepkilerin azalması adına önemli bir adım atmış oldu.

Facebook Hisselerinde Sert Düşüşler Yaşandı

Facebook Hisselerinde Sert Düşüşler Yaşandı
Kaynak: Investing

Haziran ayı içinde en yüksek 244’lü seviyeleri gören Facebook’un Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseleri geçen hafta yaşanan olayların etkisiyle sert kayıplara maruz kaldı. Haftanın son işlem gününe düşüşle başlayan hisseler, kapanışta da yaklaşık 20 dolara yakın kayıp vererek 232 dolara geriledi.

Kapanışın ardından kayıplarına devam eden hisseler 216 dolara kadar gerilerken, yarın haftaya nasıl bir başlangıç yapacağı merak ediliyor. Şirketten reklam politikasının değiştirildiğine dair açıklama bakalım hisselerdeki kaybı durdurabilecek mi?

Analistler Zuckerberg’in Cuma günü yaptığı açıklamanın çok fazla başarılı olmayacağını düşünürken, yaşanan krizin koronavirüs pandemisinde elde edilen kazanımları geri sileceği tahmin ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu