Yatırım yapmaya başla!

Züccaciye Sektörünün 2019 İhracat Hedefi 5,5 Milyar Dolar

Züccaciye sektörü önceki yılı 4,7 milyar dolarlık ihracatla kapatmıştı. Bu yıl ise sektörün 5,5 milyar dolar tutarında ihracatı hedeflediği ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Öksüz tarafından açıklandı. İşte detaylar;
Züccaciye Sektörünün 2019 İhracat Hedefi 5,5 Milyar Dolar

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Öksüz, züccaciye sektörünün geçtiğimiz yıl 4,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildirirken, bu yılki hedeflerinin 5,5 milyar dolar olduğunu kaydetti. Öksüz, 2004 yılında kurulan ZÜCDER’in sektördeki başarılı firmaları bir araya getirdiğini de ekledi.

Başkan Öksüz ayrıca ZÜCDER’in Türkiye’de porselen, seramik, cam, plastik ve çelik eşyadan hediyelik ürünlere kadar farklı ürün gruplarında faaliyet gösteren üretici, ihracatçı, ithalatçı ve perakende firmalarının tek temsilcisi konumunda olduğunu bildirdi. Derneğin sektörel bakımdan irdelendiğinde Türkiye ekonomisinde önemli bir rol oynadığını açıkladı.

Öksüz, açıklamasında züccaciye sektörünün önceki yılı 4,7 milyar dolarlık ihracat ve 1,1 milyar dolarlık ithalatla kapattığını anımsattı.

ZÜCDER Yönetim Kurulu Başkanı Mesut ÖksüzArdından sektörün 3,6 milyar dolar cari fazla verildiğini vurgulayan Öksüz, “Bu rakamlara göre son dönemde Türkiye’de ender sektörlerden biriyiz. Bu yıl da ihracatımızı 5,5 milyar dolara çıkarmak için çalışıyoruz. Züccaciye sektöründe dünya sıralamasında altıncı sıradayız, bunu övünerek söylüyoruz. İnşallah burada da hedefimiz yukarı doğru çıkmak.” ifadelerini kullandı.

Züccaciye sektörünün aynı zamanda çeyiz kültürünü de temsil ettiğini vurgulayan Öksüz, yaz sezonuyla birlikte düğünlerin daha da arttığını ve bununla birlikte çeyiz alışverişleri dolayısıyla sektörde önemli bir hareketliliğin yaşandığını bildirdi.

Bu konuyla ilgili düşüncelerini “Yaz sezonu evliliklerin çok olduğu bir dönem. Bu, bizim artık bir geleneğimiz. Sektör olarak bu konuda şanslıyız. Düğünlerin artıyor olması tabii ki bizleri olumlu etkiliyor. Düğün sezonuna girdik. Onun hareketliliğini, cıvıltılarını yavaş yavaş hissediyoruz. Bu durumdan mutluyuz. Düğün sezonu yıl içindeki dalgalanmanın düşmesini engelliyor çünkü yazın tatiller vesaire derken normalde satış düşmeleri olur. Bu evlilik ayları satışlarımızın düşmesine engel oluyor.” şeklinde aktardı.

Öksüz, doların yükselmesiyle birlikte sektörün yurt dışı pazarını biraz daha hareketlendirdiğine vurgu yaptı.

Doların Yükselmesiyle Birlikte Sektörün Yurt Dışı Pazarını Hareketlendirdiğine Vurgu YaptıArdından doların yükselmesinin dezavantajlarının olduğundan da bahseden Öksüz, ürünlerinin nispeten dünya pazarında ucuzlamasının ilgiyi artırdığını açıkladı.

“Bu şartlarla 5,5 milyar doları yakalayacağız. Üretimi de seven bir sektörüz. Sektörümüzde dünya üçüncüsü firmalarımız var ayrıca yeni yatırımlar yapan birçok arkadaşımız var. Onların da devreye girmesiyle inşallah bu yıl daha ivmeli bir yıl geçireceğiz.” sözleriyle açıklamasını bitirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum