Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

ZTE’nin Ulusal Güvenlik Tehdidi Tanımlamasının Kaldırılması Talebi Reddedildi

ABD tarafından ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlanan ZTE’nin yeniden değerlendirme dilekçesi FCC tarafından kabul görmedi.
ZTE’nin Ulusal Güvenlik Tehdidi Tanımlamasının Kaldırılması Talebi Reddedildi

ABD ile Çin arasında uzun zamandır ticari ve siyasi gerilim yaşanıyor. Bu durum teknoloji şirketleri üzerinde de kendisini gösteriyor. ABD hükümeti geçtiğimiz yıldan bu yana Çinli teknoloji devleri Huawei ve ZTE’ye yönelik katı yaptırımlar uygulanıyor. Bu yaptırımlar ağırlıklı olarak 5G teknolojilerini kapsıyor. Çinli şirketler telekomünikasyon sektörün önde gelen üreticileri olarak biliniyor.

ZTE, Çin’de Huawei’den sonra en büyük ikinci telekomünikasyon ekipmanı ve akıllı telefon üreticisi konumunda. ABD yönetimi geçtiğimiz yıldan bu yana ZTE’yi ulusal güvenlik tehdidi olarak tanımlıyor. Huawei ile beraber bu tanımlama altına giren ZTE’nin ülkedeki 5G ticareti engellenmiş durumda.

Daha önceden kurulmuş olan ekipmanların ise belirlenen zaman dilimi içerisinde kaldırılması planlanıyor. Bu gelişmeler ışığında ZTE, Federal İletişim Komisyonu’ndan ulusal güvenlik tehdidi tanımlamasının yeniden değerlendirilmesini talep etti. Ancak şirketin bu talebi kabul görmedi.

ZTE’ye Olumsuz Yanıt

ZTE’ye Olumsuz Yanıt

ABD Federal İletişim Komisyonu, ZTE’nin donanımlarının casusluk için kullanılabileceği gerekçesiyle ulusal güvenlik tehdidi olarak belirlenmesini onayladı. Çinli şirket bu durumun yeniden değerlendirilmesi için dilekçe vermişti.

FCC’den yapılan açıklamada ZTE ve Huawei’nin casusluk riski taşıdığı tekrar vurgulandı. Her iki şirket de bu iddiaları reddediyor. Kurum geçtiğimiz yıl bir diğer telekomünikasyon şirketi olan China Mobile’ın da ABD pazarına girmesini yasaklamıştı.

FCC Başkanı Ajit Pai dilekçenin reddedilmesine ilişkin açıklamasında, “ABD iletişim ağlarını güvenlik risklerinden korumak için devam eden çabalarımızda önemli bir adım daha atıyoruz. Kongre’nin, iletişim ağlarımızın ulusal güvenliğimizi tehdit eden satıcılardan korunması için fon ayırması artık her zamankinden daha hayati önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Komisyon Aralık ayında yeni bir toplantı düzenleyecek ve alınan kararların uygulanması için yeni kuralları oylayacak.

ZTE Ekipmanları ABD Kırsalında Yaygın

ZTE Ekipmanları ABD Kırsalında Yaygın

FCC’nin açıklaması sonrası ZTE’nin Hong Kong ticaretinde hisseleri yüzde 4.9 oranına geriledi. Pai yaptığı paylaşımda Çin hükümetinin ZTE ile ilgili iddialara itiraz etmediğini belirtti. FCC’nin açıklamasında Huawei’den bahsedilmemesi ise dikkat çekiyor. Huawei ve ZTE, ABD’deki kırsal telekomünikasyon şirketlerine ekipman desteği sağlıyor. Bu ekipmanların kaldırılması için 40 ila 45 milyon dolar aralığında fon ayrılması gerekiyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde ABD Başkanlık Seçimleri düzenlendi ve Joe Biden yeni ABD Başkanı oldu. Ocak ayında Biden, Beyaz Saray’da göreve başlayacak. Bazı Çinli yatırımcılar ise Biden’ın başkan olması ile beraber ABD’nin Çin karşıtı politikalarında yumuşama olacağını tahmin ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana ABD’nin yaptırım listesinde bulunan Huawei ve ZTE’nin küresel pazarda büyük zarar gördüğü belirtiliyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum