Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ZTE Hisseleri Yüksek İlk Çeyrek Beklentileriyle Birlikte Yüzde 14 Arttı

Dünyanın dördüncü en büyük telekomünikasyon ekipmanları üreticisi olan ZTE’nin hisseleri Perşembe günü yüzde 14 civarında yükseliş kaydetti. Detaylar aşağıda;
ZTE Hisseleri Yüksek İlk Çeyrek Beklentileriyle Birlikte Yüzde 14 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Pazar payı ile dünyanın dördüncü en büyük telekomünikasyon ekipmanları üreticisi olan ZTE’nin hisseleri, ABD yaptırımlarından kurtulurken ilk çeyrek karını 1.2 milyar yuan seviyesine çıkarabileceği tahmininin ardından yüzde 14 civarında yükseldi.

Çarşamba günü geç saatlerde yapılan bildiride ZTE, 2019’un ilk çeyreğinde 800 milyon ila 1.2 milyar Çin yuanı net kar elde etmeyi beklediğini kaydetti. Keza rakam, Aralık çeyreğindeki 276 milyon yuan seviyesinin çok ama çok üzerindeydi. Bu beklenti piyasalara da olumlu yansıyarak ZTE’nin hisselerinde önemli seviyede artış yarattı. Sonuçta Çinli telekomünikasyon devi, ABD yaptırımları nedeniyle geçen yılın Nisan ve Temmuz ayları arasında çoğu işini durdurmak zorunda kalmıştı.

Yaptırımlar ZTE’nin cezalar için 1.4 milyar dolar ödemeyi kabul etmesinden sonra ABD Ticaret Bakanlığı tarafından resmen kaldırılmıştı.

ZTE ABD Yaptırımları Kaldırdı Toplamda 1.4 milyar dolarlık ödemenin ardından ZTE, ABD’deki tedarikçilerine yeniden erişim sağlamıştı ancak firmanın ABD yasaklarını yeniden ihlal etmesi durumunda ilişkilerin tekrar bozulabileceği bilgileri de verilmişti. Ayriyeten ZTE, yaptırımların kaldırılması kapsamında yönetim kurulunda da değişiklikler yapmıştı.

Yaptırımlar sırasında Çinli telekomünikasyon devi, Ağustos ayında 7.8 milyar Çin yuanı seviyesindeki kaybında oluşan en kötü ilk yarı sonuçlarını vermişti.

ZTE Ağustos En Kötü Sonuç Verdi Refinitiv Eikon verilerine göre bu 2018 tam yıl sonuçlarında 7 milyar yuanlık kayıpla sonuçlanmış ancak ortalama 6.2 milyar yuanlık kayıp tahminlerinden daha yüksek gelmişti. Nihayetinde Çarşamba günkü açıklamanın ardından ZTE’nin Hong Kong’da listelenen hisseleri yüzde 14’lere kadar yükselerek 25 Hong Kong doları seviyesine ulaştı. Shenzhen’de listelenen hisseler de günlük maksimum sınırla yüzde 10 yükseldi. 2018’in dördüncü çeyreğindeki gelirinin 4 milyar dolar olduğunu da aktaran ZTE’nin 2018 tam yıl geliri ise yüzde 21.4 artarak 12.7 milyar dolara ulaştı.

ZTE, rapor dönemi boyunca ana işinin 5G’deki gelişme fırsatı ve teknolojik yenilik kabiliyetleri ile desteklenerek iyileşmeye devam ettiğini söyledi. Bununla birlikte şirketin 5G uçtan uca çözüm yeteneklerine sahip kilit bir tedarikçi haline geldiğini vurguladı. Yine de bazı analistler, ZTE’nin 2018 için hayal kırıklığı yaratan sonuçlarını çevirmeye çalıştığından şikayet etti. Eleştiren analistler ZTE’nin kazanç raporunun 5G Ar-Ge’ye yapılan yoğun yatırım” ile övündüğünü ancak doğrulanabilir rakamlar açıklamadığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu