Yatırım yapmaya başla!

Zorunlu Deprem Sigortası’nın Asgari Prim Tutarları 50-120 TL Arasına Çıkarıldı!

Yapılan yeni düzenleme ile deprem tarife ve talimatı tebliğinde değişikliğe gidildi. Bu doğal afete ilişkin zorunlu sigortada asgari prim tutarları yükseltildi.
Zorunlu Deprem Sigortası’nın Asgari Prim Tutarları 50-120 TL Arasına Çıkarıldı!

Zorunlu deprem tarife ve talimatı tebliğinde değişiklik yapılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’nin 27 Aralık 2019 sayısında yayımlandı. Zorunlu deprem sigortası yaptıran evler doğal afetin yıkıcı sonuçlarına karşı finansal anlamda daha güçlü dururken, ödenen asgari prim tutarlarının artırılmasına karar verildi.

Alınan karar kapsamında, deprem risk bölgesinin sayısı asgari prim tutarı bakımından 5 bölgede belirlenmişti. Bu sayı 7’ye yükseltildi.

Deprem Risk BölgesiBugün resmileştirilen kararda, yeni tarife ve talimat tebliği doğrultusunda asgari prim tutarları ayrılan sigorta bedeline, deprem bölgesine ve yapı şekline göre belirlendi. Buna göre; her durumda risk grubu baz alınarak birinci gruptan yedinci gruba kadar sırasıyla, bir önceki dönem belirlenen seviyesi 110 TL’den 120’ye, 80 TL’den 20 TL’lik artışla 100 TL’ye, 60 TL’den 75 TL’ye 50 TL’den 60 TL’ye ve 40 TL’den 50 TL’ye çıkarılmasında karar kılındı. Bununla birlikte tebliğe eklenerek risk bölgesi sayısını 7’ye çıkaran 2 yeni bölge için tahmin edilen asgari prim tutarı ise sırasıyla 40 TL ve 35 TL oldu.

Zorunlu Deprem Sigortası adı altında, bir mesken için ödenebilecek azami teminat tutarında da artış yapılmasına karar verildi.

Bir Mesken için Ödenebilecek Azami Teminat TutarıAzami teminat tutarı, yapı tarzı ayrımı olmaksızın mevcut seviyesi 215 bin TL’den 240 bin TL’ye yükseltildi. Bundan önce yayımlanan tarife ve talimat tebliğinde yapı tarzları “çelik, betonarme, karkas yapılar”, “yığma, kagir yapılar” ve “diğer yapılar” şeklinde üç farklı kategoride gruplandırılmıştı. Bugün yayımlanan karar itibarıyla yapı tarzları iki farklı gruba düşürülerek yalnızca “betonarme” ve “diğer” şeklinde gruplandırıldı.

Sigorta bedeline esas metrekare bedelinde de artışlar meydana geldi. Bu kapsamda betonarme yapılara 1,020 TL olan metrekare bedeli 1134 TL’ye ve diğer yapılar için 355 TL olan metrekare bedeli 782 TL’ye yükseltildi. Ayrıca karara eklenen geçici maddenin içeriği, tebliğin yayım tarihi öncesinde akdedilen ve 1 Ocak 2020 ve bundan sonrası teminat başlangıç tarihli sigorta sözleşmelerinin herhangi bir ek prim ödemesi söz konusu olmadan yeni tebliğ kapsamındaki teminatlara tabi tutulmasına yönelikti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum