Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Zorunlu Deprem Sigortası’nın Asgari Prim Tutarları 40-110 Lira Arasına Yükseltildi

Zorunlu Deprem Sigortası tarifesinde bir değişikliğe gidilerek asgari prim tutarlarının farklı miktarlarda artırılmasına karar verildi.
Zorunlu Deprem Sigortası’nın Asgari Prim Tutarları 40-110 Lira Arasına Yükseltildi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Zorunlu Deprem Sigortası Tarife ve Talimat Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair bir tebliğ hazırladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren söz konusu bu tebliğ pek çok farklı değişikliği içeriyor.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın asgari prim tutarlarını artıran bu tebliğ kapsamında alınan kararların detayları öğrenildi. Yeni düzenlemeye göre asgari prim tutarı deprem risk bölgesine göre değişmekle birlikte her durumda 110, 80, 60, 50 ve 40 liradan daha düşük olamayacak. Bu tutarların önceki dönemde sırasıyla 95, 70, 55, 45 ve 35 lira şeklinde olduğu biliniyor.

Bugün yürürlüğe giren tebliğ ayrıca inşaat ruhsat yılı  2000 yılı ve öncesine dayanan binalarda tarife fiyatının %10 oranında artırılacağını belirtiyor.

Tarife Fiyatı %10 ArtırılacakToplam kat sayısı zemin üstü 3 ya da daha az olan binalarda tarife fiyatı %10 düşürülecekken, kat sayısı zemin üstü 8 ve 8’den fazla olan binalarda ise tarife aynı oranda artırılacak. Bununla birlikte zemin kat ve bodrum katlar kat sayısı olarak hesaba katılmayacak.

Bir diğer önemli husus olarak, poliçe süresinin bitiminde sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi halinde yenilenen poliçe için tarife fiyatları üzerinden %10’luk bir indirim uygulanacak.

Yenileme indirimi hariç olmak üzere diğer yapı grubuna herhangi bir indirim veya sürprim uygulaması söz konusu olmayacak. Yalnızca birleşen indirimler ile sürprimlerin toplamı uygulanabilecek.

Konuya ilişkin detaylar Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun resmi internet sitesinden öğrenilebilecek.

Detaylar Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun Resmi İnternet Sitesinden ÖğrenilecekTürkiye Deprem Tehlike Haritası kaynakları, zemin şartları ve bina öz niteliklerine ilişkin bilgiler baz alınarak deprem risk grupları belirlenecek. Çıkarılan sonuçlar ise bahsedilen internet sitesinden duyurulacak. Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulu ise ataması olmayan yerleşim birimlerinin deprem risk grubunu tespit edecek.

Tüm bunlarla birlikte Zorunlu Deprem Sigortası ile bir meskene verilebilecek azami teminat tutarı (yapı tarzı ayrımı olmaksızın) mevcut seviyesi 190 bin liradan 215 bin liraya çıktı. Ayrıca sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedellerinde de değişiklik yapıldı.

Buna göre çelik, betonarme ve karkas yapılara yönelik bedel artık 890 lira değil, 1020 lira olacak. Yığma kagir yapılar için ise mevcut tutar olan 635 liradan 725 liraya yükseltilirken; diğer yapılar için 310 liradan 355 liraya yükseltme yapıldı.

Diğer taraftan Zorunlu Deprem Sigortası depremin yıkıcı zararlarına karşı finansal yönden bir koruma sağlıyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) açıklamasına göre 2018 yıl sonundan itibaren bu sigortayı yaptıran konut sayısı 9 milyon civarındaydı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum