Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zorlu ile Kuveytliler Arasında Hisse Satış Sözleşmesi İmzalandı

Zorlu Holding, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda Zorlu Enerji’nin azınlık payının Kuveyt Varlık Fonu iştirakine satışında sözleşmenin imzalandığını açıkladı.
Zorlu ile Kuveytliler Arasında Hisse Satış Sözleşmesi İmzalandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ, 23 Eylül 2022 tarihinde yapılan açıklamaya dair detaylı bilgilendirmede bulundu. Söz konusu tarihte şirketin, bağlı ortaklığı Zorlu Holding AŞ ve Wren House Infrastructure LP (WH) arasında, Hollanda’da kurulu ZES N.V.’nin (“ZES”) çoğunluk payları ile azınlık paylarının satışı ve Zorlu ile Kuwait Investment Authority (“KIA”) arasında 15 Mart 2018 tarihinde imzalanan kredi sözleşmesinin devam eden müzakereleri hakkında açıklama yapılmıştı.

26 Eylül itibarıyla müzakerelerin sonuçlandığı ve taraflar arasında çeşitli sözleşmelerin imzalandığı açıklandı.

Buna göre ZES’in çoğunluk paylarının satışına ilişkin bir pay alım sözleşmesi imzalanırken, sermayesinin tamamının Zorlu’nun iştirakinde olan bağlı ortaklığı ZES Dijital Ticaret A.Ş.’nin (“ZES Dijital”) sermayesinin tamamını temsil eden payların ZES’e satılacağı belirtildi.

Zorlu KAP Açıklaması
Kaynak: KAP

ZES paylarının tamamının ise yurt dışında kurulacak yeni bir şirkete devredileceği açıklandı. Bu şirketin çoğunluk paylarının daha sonra 50.000.000 dolar karşılığında WH’ye devredileceği aktarıldı.

Pay alım sözleşmesi kapsamındaki tüm pay devirleri, belirli ön koşulların yerine getirilmesine bağlı olarak sözleşmenin imza tarihinden itibaren altı ay içinde tamamlanacak.

GCM Yatırım Banner

Zorlu Holding, Zorlu Enerji’nin yüzde 12,34’ünü temsil eden 30.860.606.611 adet B Grubu payı, 38 milyon dolara Kuveyt Varlık Fonu iştiraki Wren House Infrastructure LP’ye devredecek.

Bu işlem sonucunda yönetim kurulunda bir değişiklik yapılmayacak. Devir işleminden elde edilen gelir ise finansal borçların ödenmesi amacıyla şirkete aktarılacak.

26 Eylül’de imzalanan sözleşmenin temel amacının şirketin bilançosu ve finansal durumunu güçlendirmek, döviz cinsinden kredi riskini azaltmak ve geri ödeme vadesini uzatmak olduğu açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın