Dolar (%0.01) 13.5909
Euro (%-0.12) 15.2693
Sterlin (%-0.08) 18.2933
Ons (%-0.09) 1816.18
Gram (%-0.03) 794.39
Çeyrek (%-0.03) 1298.82
THYAO (%4.21) 27,22
ASELS (%0.95) 21,36
PETKM (%3.70) 8,68
EUR/USD (%-0.11) 1.12276
USD/JPY (%-0.03) 114.55
EUR/GBP (%0.04) 0.8353
Petrol (%-0.69) 86.75
Gümüş (%-2.00) 23.332
Bitcoin (%-3.55) 36096.41
Ethereum (%-3.25) 2397.83
Bist100 (%0.31) 1,951.17

Zorbalarla Başa Çıkmanızda Faydalı Olacak Bilgiler

Kendinizi korumak için neler yapabileceğinize dair herhangi bir fikriniz yoksa bu yazıyı sizler için hazırladık.
Zorbalarla Başa Çıkmanızda Faydalı Olacak Bilgiler
02 Kasım 2016 | 07:45Son Güncelleme: 27.12.2021 / 13:50:15
Yorum

Kimse kendisini zor bir durumun içerisinde, tanımadığı bir insanla kavga ederken veya hayatı için mücadele verirken düşünmek istemez. Fakat çevrenizde gelişen olayları gördükçe ister istemez aklınıza geliyordur. Sonuçta yaşadığımız ülke içerisinde, bu tarz olaylara sürekli olarak denk geliyoruz. Malesef Türkiye’de her an ne ile karşılaşacağınızı asla bilemezsiniz. Yolda giderken tinerciler tarafından kenara çekilebilir, alkollü birisi tarafından laf atılabilir veya hırsızlar tarafından soyulmaya çalışılabilirsiniz.

Böyle durumlarla karşılaşmanız oldukça muhtemeldir. Ben ara sokaklara girmiyorum, oralarda ne işim olur ya da sürekli insan içerisindeyim demeyin. Ben Beşiktaş’ta düzenli olarak tinerciler tarafından sıkıştırılıyorum diyebilirim. Evet, biraz geç saatlerde olabilir ancak sonuç hiç değişmiyor. Gündüz vakti delinin teki tarafından bıçaklanarak hayatını kaybeden arkadaşım dahi oldu. Hayat bu, başınıza ne geleceğini bilemezsiniz. Önemli olan, böyle şeylerle karşılaştığınızda kendinizi koruyabilmenizdir.

Kafanızı kullanın: Mecazi anlamda değil, gerçek anlamda kafanızı kullanın diyorum. Kafanız, sandığınızdan çok daha sağlam ve serttir. Başa çıkmanız gereken birisi suratınıza fazla yaklaştığında, bu şansı değerlendirerek mümkünse burnuna doğru kafa atmaya çalışın. Eğer başarılı olabilirseniz, daha fazla orada durmaya gerek yok.

Eşyalarınızı sağa sola bırakın: Eğer herhangi bir kaçırılma riski ile karşı karşıya gelirseniz, hemen vazgeçmeyin ve elinizden geldiğince karşılık vermeye çalışın. Bu süre içerisinde de cüzdanınız, ehliyetiniz, partnerinize ait fotoğraf gibi özel şeylerinizi sağa sola bırakın ki polise, en azından nereden kaçırıldığınız ve ne yöne doğru gittiğinize dair ufak da olsa bilgi vermiş olursunuz.

Hareket edin: Kendinizi bir kavganın içerisinde bulduysanız mümkün oldukça fazla hareket etmeye çalışın. Muhammad Ali’den feyz alın. Tüm ringi dolaşarak rakibini nasıl yendiğini düşünün. Fazlasıyla hareket etmek, işinizi oldukça kolaylaştırır. Aynı zamanda, hedef haline gelmenizi de zorlaştırarak savrulan yumruklar ve tekmelerden de kurtulabilirsiniz.

Mutfağa yönelin: Evinizde yabancı birisinin olduğunu düşünüyorsanız mutfağa yönelin. Sonuçta, evinizde en fazla kesici alet bulunan yer orası. Size evinizdeki yabancıyı bıçaklamanızı söylemiyorum ancak üstüne bir şeyler fırlatarak korkutup kaçırma şansı elde edebilirsiniz.

Cüzdanınızdan vazgeçin: Hırsızlar genelde canınıza değil, yalnızca cebinizdeki paraya göz dikmiş durumdalardır. Bu nedenle tek yapmanız gereken, cüzdanınızdan vazgeçmektir. İçerisinde taşıdığınız nakit miktarını ufak tutarsanız bu hiç sorun teşkil etmeyecektir. Çünkü hırsız, kartlarınızı kullanmaya çalışmadan saatler önce hepsini iptal ettirebilirsiniz. Yeni bir kimlik çıkarmak da pek zor değildir.

Sesiniz kısılana kadar bağırın: Bağırmak, kullanabileceğiniz en büyük yardım silahlarından bir tanesidir. Avazınız çıkana, sesinizi kaybedene kadar. Siz bağırdıkça, karşınızdaki kişi de insanların duyma ihtimallerini düşünerek, korkup panikleyecektir. Tabii, bu durumun size bir yararı bir de zararı var. Zararı; bağırmayı kesmeniz için canınızı yakabilir. Yararı; panikleyip kimse gelmeden önce arkasını dönüp kaçmaya çalışabilir.

Takip edildiğinizi fark ettiğinizde sakın eve gitmeyin: Yürürken takip edildiğinizi fark ederseniz tek yapmanız gereken; hızlı bir şekilde insanların olduğu yerlere gitmek. Araba ile giderken takip edildiğinizi düşünüyorsanız da sakın eve gitmeyin, direkt olarak en yakın polis merkezinin yolunu tutun.

Her ne kadar düşünmek istemesek de güzel ülkemizde bu tarz şeyler, her an herkesin başına gelebilir. Maalesef ki böyle bir potansiyel bulunmaktadır. Ancak dediğim gibi, yapabileceğiniz birçok şey var. Yukarıda yazdıklarımı uygulamak bir yana, eğer gerçekten kendinizi tehdit altında hissediyorsanız yapabileceğiniz en güzel şey, savunma derslerine katılmak olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar