Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Zoox, Las Vegas’a İnsansız Araçlarını Gönderdi!

Zoox, Amerika'nın karmaşık bölgelerinden Las Vegas'ta otonom sistemini denemek üzere Highlander'ları sahaya sürüyor.
Zoox, Las Vegas’a İnsansız Araçlarını Gönderdi!

Zoox Company, Amerikan ve tamamen otonom araçlar geliştirmek üzere kurulan bir teknoloji şirketidir. Zoox’un hedeflerinden birisi, en üst seviye özerk teknolojiyi düşünmek, geliştirmek ve dünyaya sunmak. Yani yarı otonom gibi seçenekler dışında, firma “insan sürücüsüz” araçları evrene kazandırmak istiyor. Bunları yaparken de yazılım ve radar sistemlerini en kusur şekle getirmenin peşinde.

Bu zamana kadar şirketin sistemini kurduğu araçlarla yasal yollarda yolculuk etmesi yasaktı. Şirket için pilot bir bölge olacak Las Vegas, otonom Zoox prototiplerinin eyalette testlerinin sürdürülebilmesi için izin verdi. Öncesinde Kaliforniya’da 2018 yılında özerk sürüş için izin alan ilk şirket ünvanına da sahip. Detaylar aşağıda;

Avustralyalı tasarımcı Tim Kentley ve alan üzerinde uzman olan Dr Jesse tarafından açılan Zoox, 2014 yılında faaliyetlerine başladı.

Şirket genel müdürü Jesse Levinson, Las Vegas’taki bu girişimin ayrıntılarını Tech Crunch’a anlattı. Şirket, sürücüsüz araçlar üzerine aldığı 3.2 milyar dolarlık yatırımının 800 milyon dolarlık kısmını artırdığı söylendi. Zoox, Las Vegas’ı seçmelerindeki amacının bölgenin otonom araç kullanımlarına uygunluğu ve ileride pazar için çapa olabilecek bir yerleşim olduğundan söz etti.

Zoox, 2019 yılının başlarında devlet yollarında özerk bir şekilde sürmek için Nevada Motorlu Araçlar Bölümü‘nden izin aldı. Dalında uzman kişilerle açılan şirket şu anda bölgede yol haritaları çıkartıyor. Güvenli ve araçların sistemi rahat öğrenebileceği rotaların oluşturulduğu söylendi.

Zoox otonom sistemlerinin üzerinde bulunduğu araç Toyota’nın henüz yeni güncellenen Highlander SUV modeli. Tepeden tırnağa Zoox otonom araç gereçlerinin döşendiği Highlander prototipleri , ilk adımda Las Vegas’a 6 haftalık bir deneme programıyla gönderiliyor.

Şirket, “Las Vegas, ikinci bir yoğun kentsel ortamda öğrenmeyi genişletmek için bir fırsat sunuyor; San Francisco’daki sürüş ile karşılaştırıldığında farklı ve benzersiz kullanım durumları olan yerlerden. Örneğin, Las Vegas tersinir şeritleri, karmaşık toplama ve bırakma bölgeleri, yüksek sıcaklıklar ve daha fazla gece aktivitesi gibi araçlarımızın karşılaşabileceği ilginç senaryolar sunuyor.” dedi.

Elbette Highlander’ı yönetecek bir Zoox yapay zekası olduğunu düşünebiliriz. Şehir merkezlerine test için atılan bu araçlar, insan yaşamındaki döngüsel hareketleri, yaşam tarzlarını, tepkileri ve daha birçok şeyi ezberleyip, ileride kendisinin kusursuz şekilde çalışması için depolanacak.

San Francisco veya Las Vegas’la sınırlı olmayacaklarını bildiren Zoox, gelecek seneden itibaren daha farklı bölgelerde sistemin geliştirilmesi için testlere başlanacağı aktarıldı. Waymo, Baidu özel teknoloji şirketleri ve Toyota, Ford, Daimler gibi otomotiv devlerinin Zoox gibi yatırımları sürüyor ve tahminimiz bir dönem sora şirketler, ABD’li yazılım teknolojisi için ortaklığa gidebilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum