Yatırım yapmaya başla!

Zoom Yılın İlk Çeyreğinde Kullanıcı Sayısı ve Kazancını Katladı

Görüntülü konuşma uygulaması Zoom, Corona virüsü döneminde hem kullanıcı sayısını hem de kazancını katlayarak artırdı.
Zoom Yılın İlk Çeyreğinde Kullanıcı Sayısı ve Kazancını Katladı

2020 yılının ilk aylarından itibaren dünya genelinde Corona virüsü kendisini göstermeye başladı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa sürede her ülkeye yayıldı ve çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Son resmi verilere göre hayatını kaybeden insan sayısı 380 bini geçti ve dünya genelinde 6.3 milyonu aşkın kişi virüse yakalandı.

Bu süreç sosyal hayatta büyük değişiklikler yaşanmasına neden oldu. İnsanlar evlerine kapanmak durumunda kaldı ve şirketler uzaktan çalışma modeline geçiş yaptı. Beraberinde dijital uygulamalara ihtiyaç fazlasıyla arttı. Bu uygulamalar arasında bir tanesi var ki kısa sürede milyonlarca kişinin ilk seçeneği haline geldi.

Görüntülü konferans uygulaması Zoom, koronavirüs pandemisinin yükselen yıldızı oldu diyebiliriz. Şirketin açıkladığı finans raporunda da bu yükselişin olumlu etkilerini görmek mümkün. 2020 ilk çeyrek verilerine göre Zoom’un gelirlerinde ve kullanıcı sayısında büyük artış yaşandı.

Zoom İlk Çeyrek Raporunu Açıkladı

Zoom İlk Çeyrek Raporunu Açıkladı

Pandemi döneminin en çok ilgi gören uygulamalarından biri olan Zoom, yılın ilk çeyrek verilerinin yer aldığı finans raporunu paylaştı. Şubat ve Nisan aylarını kapsayan süreçte şirket 328 milyon dolar gelir elde etti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 122 milyon dolar seviyesindeydi.

Geçtiğimiz günlerde şirket yılın ilk çeyreği için 200 milyon dolar gelir beklentisi olduğunu açıklamıştı. Ancak gelen rakamlar tahminlerin bile çok üstünde olduğunu gösteriyor. Açıklamada özellikle 100 bini aşkın kolej öğrencisinin büyük artışta etkisi olduğuna yer verildi.

Uygulamanın ücretsiz sürümüne büyük ilgi olduğunun altını çizen yetkililer, 10’dan fazla çalışanı olan 264 binden fazla müşterisi olduğunu belirtiyor. Bu rakamda yüzde 354 artış yaşandığını belirten Zoom yetkilileri, kullanıcı sayısındaki rekor artış ile beraber işletme maliyetlerinin de yükseldiğine dikkat çekiyor. Bu durum finans raporunda da kendisini gösteriyor şirket maliyetleri geçtiğimiz yıldan bu yana 201 milyon dolar arttı.

Pandemi Zoom’a Yaradı

Pandemi Zoom'a Yaradı

Paylaşılan finans raporu pandemi döneminin etkisinin net olarak görüldüğü ilk rapor olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların evlerine kapanması ile beraber video konferans uygulamalarına ihtiyacında büyük bir artış yaşandı. Geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamada kullanıcı sayısının eskiye göre 30’a katlandığı ve günlük 300 milyon aktif kullanıcıya ulaşıldığı belirtilmişti.

2019’un Aralık ayında bu sayı 10 milyon seviyesindeydi. Platformun hızlı bir şekilde yükselişi güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdi. Şirket güvenlik sorunlarının önüne geçmek adına yeni güncellemeler üzerinde çalışmasını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan güvenlik güncellemelerinden sadece ücretli sürüme sahip kişilerin yararlanabileceği açıklanmıştı.

Uzmanlar Zoom’un kısa sürede sağladığı bu başarının önümüzdeki süreçte de devam edeceğini tahmin ediyor. Şirketin yıllık gelir beklentisi 1.8 milyar dolar seviyesinde. Ancak son dönemde pandemi sürecinde ülkelerde normalleşme sürecinin başlaması ile beraber uygulamanın kullanıcı sayısında düşüş beklentisi mevcut. Şirketin hisse senetlerinde de son dönemde büyük artış yalandı. Yılın ilk günlerinde 68 dolar olan hisse değeri 200 dolara kadar tırmandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum