Yatırım yapmaya başla!

Video Konferans Uygulaması Zoom, Yeni Bir Güvenlik İhlali ile Gündeme Geldi

Son dönemin en popüler uygulamalarından biri haline gelen Zoom, 500 bin kullanıcısının verilerini sızdırdı.
Video Konferans Uygulaması Zoom, Yeni Bir Güvenlik İhlali ile Gündeme Geldi

Bilindiği üzere son birkaç aydır dünya genelinde Corona virüsü etkisini sürekli artırmaya devam ediyor. Sosyal hayatı durma noktasına getiren bu salgının yayılmasını engellemek adına uzmanlar, insanlara evlerinde kalmalarını öneriyor. Pek çok şirket ise çalışanlarını evlerine göndermişti. İnsanların evlerinde kalması sonucu birbirleri ile iletişim kurmak adına dijital uygulamalara ağırlık verdiği biliniyor. Bu uygulamalardan birisi ise video konferans servisi Zoom oldu.

Son veriler Corona virüsünün en büyük kazananlarından birisinin Zoom olduğunu gösteriyor. Kısa sürede milyonlarca kişiyi bünyesine katan uygulama, diğer yandan olumsuz haberlerle de gündemden düşmüyor. Uygulama daha önce kullanıcı verilerini sızdırması ile sıkça adından söz ettirmişti. Hatta bazı şirketler veri güvenliğinin korunması adına çalışanlarına Zoom kullanmamalarını iletmişti.

Geçtiğimiz günlerde SpaceX bu konuya dair çalışanlarını uyarmıştı. Zoom’un geliştiricileri bu sorunları önümüzdeki günlerde ortadan kaldıracağını garanti ediyor. Ancak son gelişme güvenlik tartışmalarının devam ettiğini gösteriyor. Uygulamayı kullanmış olan yüzbinlerce kişinin verileri dark web aracılığı ile satılıyor.

Kullanıcı Verileri Satışa Çıktı

Kullanıcı Verileri Satışa Çıktı

Milyonlarca kişinin başlıca iletişim uygulamalarından biri haline gelen Zoom, yeni bir güvenlik ihlali ile adından söz ettiriyor. Siber güvenlik şirketi Cyble tarafından yapılan bir araştırma, 530 bin Zoom kullanıcısının kişisel verilerinin hackerlar tarafından ele geçirildiğini gösteriyor. Bu veriler internetin karanlık yüzü olarak bilinen dark web üzerinden satışa çıkarılıyor.

Saldırıdan etkilenen kullanıcıların büyük bölümünün şifrelerini güncellemediği belirtiliyor. Bu nedenle kişilerin verileri kolayca ele geçirilmiş ve satışa çıkarılmış. Sızdırılan veriler arasında kişilerin kimlik bilgileri yer alıyor. Cyble ekibine göre bu veriler dark web platformunda kişi başı 0.0020 dolar gibi ucuz bir ücret ile satılıyor. Söz konusu kişilerin e-posta adresleri, toplantı adresleri ve şifre bilgileri de bu ücret dahilinde dağıtılıyor.

Verileri sızdırılan hesaplar arasında Vermont Üniversitesi, Colorado Üniversitesi, Florida Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının yanısıra Chase ve Citibank gibi dev kurumlar bulunuyor. Siber güvenlik uzmanlar kullanıcıların acil olarak Zoom şifrelerini değiştirmelerini tavsiye ediyor.

Zoom Kullanıcıları Veri Merkezini Seçebilecek

Zoom Kullanıcıları Veri Merkezini Seçebilecek

Veri ihlalleri yaşayan Zoom, kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Şirket yaşananların tekrarlanmaması adına yeni güvenlik önlemleri almaya başladı. Bu çerçevede insanların görüşmelerini hangi veri merkezi üzerinden gerçekleştireceğine dair seçim imkanı tanınacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu program 18 Nisan tarihinden itibaren ücretli kullanıcılara sunulmuş olacak.

Şirketin veri merkezlerinin bulunduğu ülkeler, “Avustralya, Kanada, Çin, Avrupa, Hindistan, Japonya/Hong Kong, Latin Amerika ve ABD olarak sıralanıyor. Uygulamayı ücretsiz kullananların ise böyle bir seçim şansı olmayacak. Daha önce yapılan bir araştırma Çin’deki sunucular üzerinden şifreleme anahtarı ürettiğini ortaya koymuştu.

Dolayısıyla Çin yönetiminin kullanıcı verilerini talep edebileceği ifade edilmişti. Zoom CEO’su ise bu durumun kasıtlı olmadığını söyleyerek gerekli düzeltmeleri yaptıklarını söylemişti. Zoom CEO’su Eric Yuan açıklamasında, COVID-19 ile beraber uygulamaya rekor sayıda talep artışı olduğunu söyledi. Yuan geçtiğimiz günlerde söz konusu güvenlik sorunlarını 90 gün içerisinde ortadan kaldıracağını açıklamıştı.

Zoom’un patronu bu konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Zoom’u tasarlarken birkaç hafta içinde dünyadaki herkesin evden çalışacağı, eğitim göreceği ve sosyalleşeceği bir ortamla karşılaşacağımızı düşünmemiştik. Artık düşündüğümüzden farklı şekillerde servisimizi kullanan çok daha büyük bir kullanıcı grubu var. Bu da bizim karşımıza platformu kurarken öngöremediğimiz bazı zorluklar çıkarıyor.” ifadelerine yer vermişti.

Güvenlik ihlalleri yaşansa da Zoom platformu tüm dünyada büyük ilgi görmeye devam ediyor. Coronavirus etkisini devam ettirdiği sürece uygulamanın daha fazla ilgi görmesine kesin gözüyle bakılıyor. Uygulamanın geliştiricisi Eric Yuan, sadece bir ay içerisinde kişisel servetini 4 milyar dolar artırarak toplamda 7.9 milyar dolara kadar çıkarmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum