Yatırım yapmaya başla!

Zoom Uçtan Uca Şifreleme Teknolojisini Ücretsiz Kullanıcılara Sunmayacak

Video konferans servisi Zoom’a gelecek yeni özelliklerle ilgili şirket CEO’su Eric Yuan açıklamalarda bulundu.
Zoom Uçtan Uca Şifreleme Teknolojisini Ücretsiz Kullanıcılara Sunmayacak

Son dönemde Corona virüsünün yaygınlaşması ile beraber video konferans uygulaması Zoom büyük bir çıkış yakaladı. Şirket yılın ilk çeyrek verilerini açıkladı. Verilerde kullanıcı sayısı ve kazancın katlanarak arttığı görülüyor.

Uygulamanın hızlı yükselişinin yanı sıra güvenlik konusunda da tartışma yarattığı biliniyor. Yapılan araştırmalar Zoom servisinde kullanıcı verilerini doğrudan etkileyecek güvenlik açıklarının olduğunu gösteriyor. Şirket bu açıkları kısa sürede kapatacağını taahhüt ediyor.

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili yapılan bir açıklama ise yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Platforma gelecek yeni güvenlik güncellemesinin sadece ücretli sürüm için kullanılacağı ortaya çıktı. Bu açıklama güvenlik uzmanı Alex Stamos tarafından yapıldı. Stamos’un bu açıklamalarına Zoom CEO’su Eric Yuan’dan cevap gecikmedi.

Zoom CEO’sundan Ücretsiz Sürüm Açıklaması

Zoom CEO’sundan Ücretsiz Sürüm Açıklaması

Günümüzde iletişim uygulamalarının büyük bölümünde kullanıcı güvenliği uçtan uca şifreleme ile korunuyor. Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp, Messenger ve Rusya merkezli mesajlaşma uygulaması Telegram’da iletişim bu şekilde sağlanıyor. Güvenlik ihlalleri ile gündemden düşmeyen Zoom platformu da önümüzdeki günlerde bu özelliğe kavuşacak. Ancak uçtan uca şifreleme korumasının ücretli abonelerle sınırlı olacağı belirtiliyor.

Zoom CEO’su Eric Yuan ise bu konuyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. İlerleyen dönemde yasal sorunlar ile karşılaşmak istemediklerini söyleyen Yuan, “Ücretsiz üyeliği tercih eden kişilere uçtan uca şifreleme sistemini kullandırtmak istemiyoruz. Bazı insanların Zoom’u kötü amaçlarla kullanması durumunda FBI ve yerel kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışmak istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz dönemde WhatsApp gibi bu teknolojiyi kullanan mesajlaşma platformları, kötü niyetli paylaşımların kaynağını tespit edememişti. Halihazırda çok sayıda güvenlik tartışması ile gündeme gelen Zoom’un yeniden tepki çekmek istemediği belirtiliyor.

Zoom ekibine güvenlik konusunda danışmanlık yapan Alex Stamos ise “Zoom toplantıları izlemiyor ve dinlemiyor. Gelecekte de böyle bir olay yaşanmayacak. Zoom’un hedefi kullanıcılara güven aşılayan uçtan uca şifreleme çözümü sağlamak olmalı” açıklamasında bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum