Yatırım yapmaya başla!

Zoom Ücretsiz Kullanıcılara Yönelik Aldığı Güvenlik Kararından Geri Adım Attı

Video konferans uygulaması Zoom, uçtan uca şifreleme özelliğini ücretsiz hesap kullanıcıları için sunacak.
Zoom Ücretsiz Kullanıcılara Yönelik Aldığı Güvenlik Kararından Geri Adım Attı

Son dönemde dünya genelinde hızla yayılan COVID-19 salgını yeni uygulamaların hayatımıza girmesine neden oldu. İnsanların evlerine kapanması ve uzaktan çalışma modelinin yaygınlaşması video konferans uygulamalarına olan ihtiyacı fazlasıyla artırdı. Video konferans uygulaması olarak en çok kullanılan platformların başında ise Zoom geliyor.

Şirket geçtiğimiz günlerde 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Raporda kullanıcı sayısı ve elde edilen gelirin katlanarak arttığı görülüyor. Kısa sürede popüler hale gelen uygulama bugüne kadar pek çok güvenlik ihlali ile gündeme geldi. Yapılan araştırmalar Zoom’un veri güvenliğinin istenen seviyede olmadığını gösteriyor.

Video konferans platformu geçtiğimiz günlerde uçtan uca şifreleme özelliği sunacağını açıklamıştı. Ancak bu özelliğin ücretsiz kullanıcılara gelmeyeceği duyurulmuştu. Gelen bu tepki sonrası Zoom yönetimi geri adım attı.

Zoom’un Uçtan Uca Şifreleme Kararı Tepki Toplamıştı

Zoom’un Uçtan Uca Şifreleme Kararı Tepki Toplamıştı

Bilindiği üzere WhatsApp, Messenger gibi pek çok mesajlaşma ve iletişim uygulamasında uçtan uca şifreleme teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji ile gönderilen veri şifreleniyor ve servis sağlayıcı dahil üçüncü kişiler tarafından ulaşılamıyor. Zoom ekibi güvenlik seviyesini artırmak adına bu özelliği kendi platformuna getirmeye hazırlanıyor. Ücretsiz kullanıcıların bu özellikten yararlanamayacak olması nedeniyle pek çok kişi tarafından şirket tepki toplamıştı.

Şirketten yapılan açıklamada, “Zoom proaktif olarak toplantı içeriğini izlemez ve çocuk cinsel istismarı gibi durumlar dışında bilgileri kolluk kuvvetleri ile paylaşmayız.” ifadelerine yer verilmişti. Gelen tepkilerin ardından Zoom geri adım attı ve uçtan uca şifreleme özelliğini ücretsiz hesap kullanıcılarına da sunacağını açıkladı.

Zoom CEO’su Eric Yuan ise konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Kimliğini doğrulayabildiğimiz kullanıcılara uçtan uca şifreleme sağlamayı ve böylece bu savunmasız gruplara zarar vermeyi sınırlamayı planlıyoruz. Ücretsiz kullanıcılar, kimliği doğrulamak için yeterli bilgi sağlamayan bir e-posta adresiyle kaydolur.” diye konuştu.

Zoom Geri Adım Attı

Zoom Geri Adım Attı

Zoom tarafından yapılan son açıklama şirketin uçtan uca şifreleme teknolojisine yönelik almış olduğu karardan geri adım attığını gösteriyor. Yayınlanan blog yazısında, “Bunu mümkün kılmak için, E2EE’ye (uçtan uca şifreleme) erişmek isteyen Ücretsiz/Temel kullanıcılar, kullanıcıdan kısa mesajla telefon numarasını doğrulama gibi ek bilgiler isteyecek tek seferlik bir sürece katılacak.” ifadeleri yer alıyor.

Platformda kötüye kullanıma yönelik adımlar atacaklarına dikkat çekilen açıklamada, “Önde gelen birçok şirket, kötüye kullanım içeren hesapların toplu olarak oluşturulmasını azaltmak için hesap oluşturma konusunda benzer adımlar atmaktadır. Riske dayalı kimlik doğrulamayı uygulayarak, Kullanıcı Raporumuz işlevi de dahil olmak üzere mevcut araç karışımımız ile birlikte, kötüye kullanmayı önlemeye ve bunlarla mücadele etmeye devam edebileceğimizden eminiz.” sözlerine yer verildi.

Zoom’dan yapılan açıklamada şifreleme standardı olarak AES 256-bit GCM kullanılacağı belirtiliyor. Bunun da mevcut sistemler arasında en güçlü standartlardan biri olduğunun altı çiziliyor. Uçtan uca şifreleme standardının Temmuz ayı içerisinde tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor. Bu sayede hesap ve grup seviyesinde iletilen verileri şifreleme ile korumak mümkün olacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum