Yatırım yapmaya başla!

Zoom, Türkiye’de Uzaktan Eğitim Sürecinde İlk Tercih Oldu

Video konferans uygulaması Zoom ülkemizdeki kullanıcıların ilk tercihi konumunda.
Zoom, Türkiye’de Uzaktan Eğitim Sürecinde İlk Tercih Oldu

Bilindiği üzere bu yıl dünyanın çok büyük bir bölümü COVID-19 pandemisinin etkisi altında kaldı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs kısa süre içerisinde dünyaya yayıldı ve milyonlarca kişiyi etkisi altına aldı. Dünya genelinde yaşanan bir pandemi sosyal hayat başta olmak üzere büyük değişimler yaşanmasına neden oldu. Ülkelerde uzaktan çalışma modeline geçildi ve eğitim faaliyetleri uzaktan yapılmaya başlandı.

Bu süreçte dijital uygulamalar insanlar tarafından daha fazla kullanılır hale geldi. Pandemi döneminin yükselen yıldızının ise video konferans uygulaması Zoom olduğunu söyleyebiliriz. Şirket son olarak geçtiğimiz günlerde yılın ikinci çeyrek verilerini açıklamış ve kullanıcı sayısını hızla artırdığı görülmüştü. Dünya genelinde olduğu kadar ülkemizde de Zoom’a büyük ilgi var. Habertürk’te yer alan bir haberde uzaktan eğitim sürecinde Zoom kullanıcı sayısını katlayarak artırdı.

Zoom Kullanımı 4’e Katlandı

Zoom Kullanımı 4’e Katlandı

Bu yılın Mart ayından beri ülkemizde pandemi etkilerini net bir şekilde hissettirmeye başladı. Okulların tatil edilmesi ile beraber okullar ve üniversiteler uzaktan eğitim sürecine geçiş yapmak durumunda kaldı. Bu durum ülkemizde Zoom kullanımında büyük artış yaşanmasını sağladı. 2020- 2021 eğitim öğretim yılına da yine pandeminin gölgesi altında başlandı. Okullar açılmamakla beraber uzaktan eğitim sistemi ile açılış yapıldı.

Yapılan araştırmalar ülkemizde Zoom kullanımının rekor seviyede arttığını gösteriyor. Öyle’ki Türkiye’deki tüm internet trafiğine bakıldığında Zoom kullanımının etkisi net bir şekilde görülüyor. Türkiye’de Zoom kaynaklı internet trafiğinde 4 kata varan artış yaşandı. Tüm yurt dışı kaynaklı internetin ise yüzde 20’sinin Zoom tarafından sağlandığı belirtiliyor. Araştırmalar Zoom üzerinden günlük 700 – 800 GB veri aktarımı gerçekleştiğini ortaya koyuyor.

Zoom kaynaklı trafiğin bu denli artmasında uzaktan eğitimin yanı sıra yaz döneminde ilk ve ortaokulların uzaktan eğitim sürecine hazırlık geçirmesi rol oynuyor. Sektörün içerisinden kaynaklar konuyla ilgili, “Okullar, kurslar, üniversiteler bu alt yapıdan yararlanarak, uzaktan eğitim veriyor. Bazı üniversiteler hafta başında açıldı. Zoom ve buna bağlı olarak internet trafiği katlanarak arttı. Daha da artması beklenebilir” açıklamasında bulundu. Önümüzdeki günlerde ülkemizde Zoom kullanımındaki artışın devam etmesi bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum