Yatırım yapmaya başla!

Zoom’un Kullanıcı Sayısı Salgın Etkisiyle 30 Katına Çıktı

Video konferans uygulaması Zoom’un kullanıcı sayısını 300 milyona ulaştığı açıklandı.
Zoom’un Kullanıcı Sayısı Salgın Etkisiyle 30 Katına Çıktı

Bilindiği üzere son dönemde tüm dünya Corona virüsünün etkisi altında. Her gün binlerce insan hayatını kaybediyor ve salgına yakalanan insan sayısı sürekli artıyor. Bu nedenle dünyanın her yerinde uzmanlar insanlara evlerinde kalmalarını söylüyor. Şirket çalışanları işlerini evden yürütmeye başladı. Bu süreçte dijital uygulamalara olan ilginin önemli ölçüde arttığı biliniyor. Ancak bir uygulama var ki çok kısa sürede kullanıcı sayısına milyonlarca kişi ekledi.

Video konferans uygulaması Zoom, salgından önce 10 milyon kişi tarafından kullanılıyordu. Rüzgarı arkasına alan uygulama kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yeni özellikler geliştirmeye devam ediyor. Son olarak konferans güvenliğini sağlayacak yeni bir özelliğin geliştirildiği duyurulmuştu. Kısa sürede popüler hale gelen uygulama geçtiğimiz günlerde bazı güvenlik ihlalleri ile gündeme gelmişti.

Şirket bu sorunları çözmek adına yeni güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. Bazı kuruluşlar ise ortaya çıkan güvenlik açıkları nedeniyle çalışanlarına Zoom kullanımını yasaklama kararı almıştı. Ancak video konferans servisi olumsuz gelişmelere rağmen kullanıcı sayısını artırıyor.

Zoom Kullanıcı Sayısı 300 Milyona Ulaştı

Zoom Kullanıcı Sayısı 300 Milyona Ulaştı

Salgın öncesi geçtiğimiz yıl içerisinde Zoom, kullanıcı sayısı 10 milyon seviyesinde bir video konferans uygulamasıydı. Ancak yapılan son açıklama ile uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığı belirtildi. Mart ayı itibarıyla bu rakam 200 milyon seviyesindeydi. Sadece 3 hafta içerisinde 100 milyon kişiyi daha bünyesine katan Zoom, Coronavirüs sürecinin yükselen yıldızı olarak karşımıza çıkıyor.

Bu başarı sonrası Zoom CEO’su Eric S. Yuan, kullanıcılarına teşekkür etti ve “Dünya çapında 300 milyondan fazla kişi, bu zorlu süreçte Zoom’u kullanıyor.” diye konuştu. Zoom kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz olarak hizmet veriyor ve ulaşılan sayı tüm kullanıcıları kapsıyor. Uygulamanın hızla büyümesi güvenlik sorunlarını da beraberinde getirmişti. Şirket geçtiğimiz günlerde sorunları çözmek adına kullanıcılardan 90 günlük süre istemişti.

Bu süre içerisinde uygulamaya yeni özellik sunulmasından ziyade güvenlik güncelleştirmeleri yayınlanacak. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan güncelleme ile sohbet odalarına şifreleme sistemi, bekleme odaları olmak üzere bazı güvenlik önlemleri getirilmişti. Ancak buna rağmen uygulamada yeni güvenlik açıkları ortaya çıkmaya devam ediyor.

Zoom’da Yeni Güvenlik Açığı

Zoom’da Yeni Güvenlik Açığı

Güvenlik şirketi Morphisec tarafından yapılan bir araştırmaya göre video konferans uygulamasında yüksek seviye bir açığa rastlandı. Söz konusu açık sayesinde siber korsanlar düzenlenen konferans görüntülerini ve seslerini kayıt altına alabiliyor. Tespit edilen sorunun dünya genelindeki tüm kullanıcıları etkilediği belirtiliyor.

Üstelik bu video konferans görüşmesindeki kayıt ayarı kapalı olsa bile saldırganlar toplantıyı kaydetme şansına sahip olmakta. Toplantıyı düzenleyen kişilerin bu durumdan haberi olmazken, güvenlik şirketi tarafından paylaşılan video ile saldırının nasıl gerçekleştiği gösterildi. Araştırmacılar güvenlik açığına dair Zoom yetkililerini haberdar ettiklerini belirtiyor.

Şirketin önümüzdeki günlerde yayınlayacağı yeni bir güncelleme ile bu açığı ortadan kaldırması bekleniyor. Geçtiğimiz günlerde SpaceX, Google gibi dev şirketler çalışanları için Zoom kullanımını yasaklamıştı. Uygulamanın yaşadığı güvenlik sorunlarına bakıldığında, alınan kararların isabetli olduğu görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum