Yatırım yapmaya başla!

Zoom’da Konferanslar YouTube Üzerinden Canlı Olarak Paylaşılabilecek

Zoom’un Android sürümünde kullanıcılar konferanslarını YouTube’dan canlı olarak paylaşabilecek.
Zoom’da Konferanslar YouTube Üzerinden Canlı Olarak Paylaşılabilecek

2020 yılının ilk aylarından itibaren tüm dünyayı COVID-19 pandemisi etkisi altına almaya başladı. Pandemi ile beraber sosyal hayatta baştan aşağı bir değişim yaşandı. Uzaktan eğitim ve evden çalışma modellerine geçiş yapıldı. Bu değişim ile beraber dijital uygulamalara olan ilgide artış yaşandı. Pandemi döneminin yükselen yıldızı ise video konferans uygulaması Zoom oldu.

Daha önce sınırlı bir kullanıcı kitlesine sahip olan Zoom, kısa sürede milyonlarca kişi tarafından kullanılan başlıca video konferans servisi haline geldi. Platformun popüler hale gelmesi ile beraber geliştirici ekip yeni özellikler sunmaya başladı. Zoom hızlı yükselişinin yanı sıra çeşitli güvenlik sorunlarıyla da adından söz ettirmişti. Şirket kullanıcıların veri güvenliğini sağlamak adına yeni araçlar geliştirmeyi sürdürüyor.

Bir süredir WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarında kullanılan uçtan uca şifreleme teknolojisinin Zoom’a geleceği konuşuluyordu. Bu özellik gelen güncelleme ile Zoom’un kararlı sürümünde yerini aldı. Bir diğer özellik ise Android kullanıcılarını ilgilendiriyor. Zoom’un Android uygulaması üzerinden düzenlenen video konferanslar artık YouTube üzerinden canlı yayın olarak paylaşılabilecek.

Android Uygulamasına Canlı Yayın Özelliği

Android Uygulamasına Canlı Yayın Özelliği

Zoom ekibi kısa süre önce Android uygulaması için yeni bir güncelleme gerçekleştirdi. Bu yenilik ile beraber Zoom’da düzenlenen toplantılar YouTube üzerinden canlı olarak izleyiciler ile paylaşılabilecek. Bu da daha fazla katılımcının konferansları takip edebilmesine olanak sağlayacak. Zoom’un bu yolla çok daha büyük bir yayın platformu haline geldiğini söyleyebiliriz.

Uygulamada bulunan ‘Live stream to YouTube’ seçeneğine tıklayarak canlı yayını başlatmak mümkün oluyor. Zoom bu özelliği şu an için sadece ücretli hesap kullanıcılarının beğenisine sunmuş durumda. Diğer yandan YouTube hesabının canlı yayın yapmaya uygun bir kanal haline getirilmiş olması gerekiyor.

Android sürümüne gelen diğer yenilikler arasında kamera açıkken el feneri kullanımı, uçtan uca şifreleme, yeni arama ve paylaşım seçenekleri ve hata düzeltmeleri yer alıyor. Uzun zamandır beklenen uçtan uca şifreleme koruması da böylece Zoom’da yerini almış oldu.

Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Geldi

Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Geldi

Geçtiğimiz dönemde yapılan araştırmalarda Zoom üzerinde pek çok güvenlik açığı tespit edilmişti. Şirket yaptığı açıklama ile bu açıkların giderileceğini belirtmişti. Mesajlaşma uygulamalarında güvenliği sağlamak adına yaygın bir şekilde uçtan uca şifreleme teknolojisi kullanılıyor. WhatsApp, Telegram, Messenger gibi popüler mesajlaşma platformları bu altyapıya sahip olmakta.

Uçtan uca şifreleme teknolojisi verilerin sadece sohbette bulunan kişiler tarafından görüntülenmesini ve başka kişilerin erişiminin engellenmesini sağlıyor. Zoom için de bu özellik uzun zamandır bekleniyordu. Yayınlanan güncelleme ile masaüstü ve Android platformu için uçtan uca şifreleme özelliğinin dağıtımı başladı. App Store tarafından güncellemenin onaylanması ile beraber iOS kullanıcılarına da bu özelliğin ulaşması sağlanacak.

Bu korumanın sağlanması için tüm katılımcıların ilgili özelliği etkinleştirmesi gerekiyor. Uygulamada ekranın sol üst köşesinde yeşil bir kalkan yer alacak. Bunun aktif hale gelmesi ile beraber tüm iletişim uçtan uca şifreleme ile korunacak. Şirket daha önce bu özellikten sadece ücretli hesap kullanıcılarının yararlanacağını açıklamıştı.

Ancak gelen tepkiler sonrası bu güvenlik seçeneğinin tüm kullanıcıların beğenisine sunulması kararlaştırıldı. Şirket 30 gün boyunca teknik bir ön izleme sunacağını ve bu süre içerisinde kullanıcılardan gelen geri bildirimlere açık olduğunu belirtiyor.

Zoom CEO’su Eric Yuan uçtan uca şifrelemeyle ilgili açıklamasında, “Uçtan uca şifreleme, Zoom’u dünyadaki en güvenli iletişim platformu yapma yolunda atılan bir başka adımdır. E2EE teklifimizin bu aşaması, mevcut uçtan uca şifreli mesajlaşma platformları ile aynı güvenliği sağlar, ancak Zoom’u yüz milyonlarca insan ve dünyanın en büyük şirketleri için tercih edilen iletişim çözümü olarak kullanıyor.” ifadelerine yer verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum