Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zoom Hisseleri Aşı Haberi ile Sert Düşüş Yaşadı

Video yayın servisi Zoom hisseleri aşı haberleri sonrası sert düşüş yaşıyor.
Zoom Hisseleri Aşı Haberi ile Sert Düşüş Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılı tüm dünya için COVID-19’un gölgesinde geçiyor. Çin’in Wuhan kentinde görülen virüs kısa süre içerisinde Avrupa ve Amerika kıtasını etkisi altına aldı. Bugün itibarıyla koronavirüs tanısı alan insan sayısı 50 milyonu geçmiş durumda. Virüsün dünya genelinde yayılması insanların yaşamlarında büyük değişimler yaşamasına neden oldu. Pek çok şirket çalışanlarını evlerine gönderdi Eğitim sektörü de uzaktan eğitim modeline geçiş yaptı.

İnsanların evlerinde daha fazla vakit geçirmesi ile beraber dijital uygulamaların daha fazla kullanıldığına tanık olduk. Bu süreçte video konferans servisi Zoom kullanıcı sayısını katlayarak artırdı. Hem iş sektörü hem de uzaktan eğitim dünyasında Zoom milyonlarca kişi tarafından tercih edilen başlıca video konferans servisi haline geldi.

Bu durum şirket hisselerinin de borsalarda rekor kırmasına neden oldu. Salgının kontrol altına alınması için etkili bir aşının bulunması gerekliliğinin her fırsatta altı çiziliyor. Bugün ilaç devi Pfizer aşı çalışmalarında önemli bir eşiğin aşıldığını açıkladı. Bu açıklama sonrası Zoom hisselerinde sert bir düşüş yaşanmaya başlandı.

Zoom Hisselerinde Aşı Etkisi

Zoom Hisselerinde Aşı Etkisi

Dünyanın dört bir yanında ilaç devleri etkili bir aşı bulunması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Almanya merkezli şirket BioNTech ile ortak çalışmasında bulunan Pfizer, yüzde 90’ın üzerinde etkili olan bir aşının geliştirildiği duyuruldu. Bulunan aşının en az bir yıl boyunca insanları COVID-19’a karşı koruyacağı belirtiliyor.

Aşı çalışmalarına dair olumlu haberlerin gelmesi sonrasında başta Zoom olmak üzere pek çok dijital platformun hisselerinde düşüş meydana geldi. Video servisi Zoom hisselerinde yüzde 15’ten fazla değer kaybı yaşandı. Amazon ve Netflix’in hisselerinde de sırasıyla yüzde 3.4ve yüzde 5.4 oranında düşüş kaydedildi. Zoom pandeminin başladığı ilk günlerden bu yana hisse değerini yüzde 635 oranında artırmayı başardı.

İlaç Şirketlerinden Aşı Açıklaması

İlaç Şirketlerinden Aşı Açıklaması

Pfizer CEO’su Albert Bourla aşı çalışmaları ile ilgili açıklamasında, “Bugün bilim ve insanlık için harika bir gün. Enfeksiyon oranları yeni rekorlar kırarken, hastaneler aşırı kapasiteye yaklaşırken ve ekonomiler açılmakta zorlanırken dünyanın buna en çok ihtiyaç duyduğu bir zamanda aşı geliştirme programımızda kritik dönüm noktasına ulaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

BioNTech’in Türk kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin ise üçüncü fazla koronavirüs aşısının etkili bir şekilde virüsü etkilediğini gösteren bulgulara ulaştıklarını söyledi.

Bu yolculuğa 10 ay önce başladıklarını söyleyen Şahin, “Özellikle tam da salgının ikinci dalgasının ortasındayken ve birçoğumuz karantinadayken bu başarı çok büyük bir öneme sahip ve normale dönmek için bir fırsat” dedi. Şahin, çalışmaların devam edeceğini dile getirirken, “Bu çok önemli başarıya katkı sağlayan herkese teşekkür etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

Pfizer ve BioNTech Hisseleri Fırladı

Pfizer ve BioNTech Hisseleri Fırladı

Aşı açıklaması sonrası Pfizer ve BioNTecn hisselerinde ise artış yaşandı. Pifzer’in hisseleri yüzde 6 artarken, BioNTech hisselerinde yüzde 18’e varan artış yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump aşı açıklamasından sonra memnuniyetini dile getirerek, “Borsa çok yükseldi. Aşı geliyor. Yüzde 90 etkili. Harika bir haber” açıklamasında bulundu.

Bilim insanları yüzde 75’in üzerinde olumlu etki yaratan bir aşı beklentisi içerisindeydi. Beyaz Saray koronavirüs danışmanı Dr. Anthony Fauci yüzde 50 ya da yüzde 60 olumlu etkiye sahip bir aşının kabul edilebilir olacağını söylemişti. Pfizer’ın aşı ile ilgili yüzde 90 oranında etkili olduğunu açıklaması sonrasında ABD ve Avrupa hisseerinde büyük artış meydana geldi. COVID-19’un yükselen yıldızı video konferans servisi Zoom hisseleri de tersi yönde düşüş sergiledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%