Yatırım yapmaya başla!

Zoom Güvenlik Sorunlarını Çözmek için 3 Ay Süre İstedi

Video konferans uygulaması Zoom, gizlilik sorunlarını önümüzdeki 90 gün içerisinde çözeceğini açıkladı.
Zoom Güvenlik Sorunlarını Çözmek için 3 Ay Süre İstedi

Corona virüsü nedeniyle insanların büyük bölümü evlerine kapanmış durumda. Pek çok şirket çalışanlarının evlerinden çalışmalarını sağladı. Bu durum bazı uygulamaların kullanımında büyük artış yaşanmasına neden oldu. İlginin hızla arttığı başlıca uygulamalardan birisi ise video konferans platformu Zoom oldu. Çok sayıda insanın birbirleri ile görüntülü olarak etkileşime geçmesini sağlayan Zoom, bir yandan da güvenlik endişeleri ile gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan araştırmalarda uygulamanın kullanıcı verilerini sızdırdığı iddia edilmişti. Hatta ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, bir süre önce çalışanlarına Zoom kullanımını yasaklama kararı almıştı. Gizlilik ve güvenlik konusunda tartışmalı haberler ile gündeme gelen Zoom’un geliştiricileri, söz konusu açıkları düzelteceğinin sözünü veriyor. Uygulamalarının bu denli popüler olmasını beklemediklerini söyleyen yetkililer, 90 gün içerisinde tüm sorunlara çözüm getireceklerini açıkladı.

Zoom’dan Çözüm Garantisi

Zoom’dan Çözüm Garantisi

Video konferans uygulaması COVID-19 pandemisi nedeniyle evde kalan insanların ilk tercihlerinden biri haline geldi. Ani artış nedeniyle bazı güvenlik ve gizlilik sorunları ile adından söz ettiren Zoom’un CEO’su Eric Yuan, bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Mevcut sorunların tamamının 90 gün içerisinde çözüleceğinin garantisini veren Yuan, Aralık ayında günlük kullanıcı sayısı 10 milyon olduğunu söyledi. Yuan salgın etkisiyle bu sayının günümüzde 200 milyona çıktığını belirtiyor.

Video konferans uygulamalarını aslında kurumsal çözümler için geliştirdiklerini söyleyen Zoom CEO’su, “Zoom’u tasarlarken birkaç hafta içinde dünyadaki herkesin evden çalışacağı, eğitim göreceği ve sosyalleşeceği bir ortamla karşılaşacağımızı düşünmemiştik. Artık düşündüğümüzden farklı şekillerde servisimizi kullanan çok daha büyük bir kullanıcı grubu var. Bu da bizim karşımıza platformu kurarken öngöremediğimiz bazı zorluklar çıkarıyor.” diye konuştu.

Kullanıcı sayısının bir anda 10 milyondan 200 milyona çıkması sonrası Zoom’da bazı sorunların yaşanması sürpriz değil. Şirket sorunları çözmek adına 90 gün boyunca yeni bir özellik sunmayacağını belirtiyor. Önümüzdeki günlerde ise devletlerden ve kolluk kuvvetlerinden gelen talepler doğrultusunda yeni bir şeffaflık raporu yayınlanacak.

macOS’ta Yaşanan Sorun Çözüldü

macOS’ta Yaşanan Sorun Çözüldü

Güvenlik sorunları ile adından söz ettiren Zoom, bu durumun yanı sıra macOS işletim sisteminde de bazı sorunlar ile gündeme gelmişti. Apple’ın işletim sisteminin getirmiş olduğu kısıtlamaları farklı yollar ile devre dışı bırakmıştı. Uygulama macOS’taki yükleme işlemini otomatik hale getiren bir yanıltıcı bir ileti sebebiyle kullanıcı onayı almadan gerçekleştiriyordu. Sorun yazılım mühendisi Felix Seele tarafından ortaya çıkarılmıştı. Zoom CEO’su Eric Yuan sorunu kabul ettiklerini ve en kısa sürede çözüme kavuşturacaklarını söylemişti.

Aradan çok fazla zaman geçmeden Zoom için yayınlanan güncelleme ile bu sorun çözülmüş oldu. Yazılım mühendisi Seele konuyla ilgili açıklamasında, “Ön yüklemeyle ilgili unsurları tamamen kaldırmışlar. Artık kullanıcılar yükleyicide, daha önce de olması gerektiği gibi, yükleyicilerde tıklatmalarla ilerliyor. Etkilendiğimi söylemem gerekiyor. Diyalog yöntemini değiştirmeyi seçebileceklerini düşünmüştüm. ‘Sıfır tık’ yaklaşımına verdikleri önem nedeniyle ön yüklemeyi tamamen kaldırmalarına ihtimal vermemiştim.” diye konuştu.

Zoom CEO’su Eric Yuan ise şeffaflık ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şeffaflık her zaman kültürümüzün temel bir parçası olmuştur. Platformumuzu güçlendirdiğimiz alanlar ve kullanıcıların platformda kendilerini en iyi şekilde kullanmak ve korumak için kendi adımlarını atabilecekleri alanlar konusunda açık ve dürüst olmaya kararlıyız.” ifadelerine yer verdi. Yaşanan sorunları 3 aylık süreçte çözeceğinin garantisini veren Zoom, şimdiden harekete geçmiş görünüyor. Bu durum şüphesiz kullanıcıların uygulamaya karşı güven kaybı yaşamasının önüne geçecektir.

Zoom’un patronu ayrıca kullanıcılardan gelen geri bildirimleri memnuniyetle karşıladıklarını ve birinci amaçlarının kullanıcı memnuniyeti olduğunu söyledi. Şirket kullanıcılarının kendilerine güvenmesini sağlamak adına çalışmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum