Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zoom, App Store’daki İndirme Sayısı ile Ulaşılması Güç Bir Rekor Kırdı

Video konferans servisi Zoom, App Store’daki indirme rakamları ile dikkat çekiyor.
Zoom, App Store’daki İndirme Sayısı ile Ulaşılması Güç Bir Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

2020’nin ilk aylarından itibaren tüm dünya COVID-19 salgını ile karşı karşıya kaldı. Çin’de görülen ve kısa sürede dünyaya yayılan virüs tüm hayatın adeta baştan aşağı değişmesine neden oldu. Fabrikalar kapandı, okullar tatil edildi ve işletmeler çalışanlarını evlerine gönderdi. Dünyanın büyük bölümünde uzaktan çalışma yaygın olarak uygulanır oldu.

Bu değişim yeni uygulamaların da hayatımıza girmesine zemin hazırladı. Söz konusu uygulamaların başında ise Zoom geliyor. Video konferans uygulaması geçtiğimiz aylarda 2020 yılının ilk çeyrek verilerini açıklamıştı. Şirketin açıkladığı verilerde kullanıcı sayısını ve gelirlerini katladığı görüldü.

Platform aynı anda 100 kişinin birden görüntülü olarak görüşmesine imkan sağlıyor. Masaüstü ve mobil mecralarda kullanılan uygulama güvenlik konusunda endişe yaratsa da milyonlarca kişi tarafından indirilmeye devam ediyor. Yılın ikinci çeyreğinde iOS mağazasındaki indirme sayısı dikkat çekiyor.

Zoom, App Store’da Rekor Kırdı

Zoom, App Store’da Rekor Kırdı

Tüm çevreler COVID-19 döneminde yükselişi ile dikkat çeken başlıca uygulamanın Zoom olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalar da bu görüşü doğruluyor. Sensor Tower tarafından yapılan araştırmada 2020 yılının ikinci çeyreğinde Zoom’un App Store’da indirme rekoru kırdığı görüldü. Uygulama iOS mağazasında 94 milyon kişi tarafından indirilerek tüm rekorları alt üst etti. Daha önce bu rekor 67 milyon indirme ile Çinli sosyal medya uygulaması TikTok’a aitti.

App Store’da daha önce mobil oyunlar haricinde herhangi bir uygulama 50 milyon sayısını geçememişti. Bu da uygulamanın büyük bir başarı elde ettiğini ortaya koyuyor. Diğer yandan Android mağazası Play Store’daki rakamlar da Zoom’un gücünü gösteriyor. Platform Play Store’da 300 milyon indirme sayısına ulaştı. Yine TikTok da Android mağazasında 300 milyon indirme almış durumda. Bu sayıların yılın ikinci çeyreği için geçerli olduğu belirtiliyor.

App Store’da yılın ikinci çeyreği için ilk 10’a giren mobil uygulamalar şu şekilde:

  • Zoom
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • Facebook
  • Google Meet
  • Messenger
  • WhatsApp
  • Netflix
  • Microsoft Teams

Listede iş odaklı sohbet uygulaması Microsoft Teams’in de yer alması dikkat çeken bir diğer detay olarak karşımıza çıkıyor.Uygulama günlük 75 milyon aktif kullanıcı sayısı ile dikkat çekiyor. Sensor Tower ayrıca yılın ikinci çeyreğinde uygulamaların indirme rakamlarında yüzde 31.7 oranında büyüme gerçekleştiğini belirtiyor. Toplam indirme sayısı 37.8 milyar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

App store indirmeleri 9.1 milyar olurken Play Store’da bu rakam 28.7 milyara kadar yükseldi. Video konferans servisi Zoom’un yükselişinin önümüzdeki süreçte de devam etmesi bekleniyor. Uygulamanın elde ettiği başarı sonras Facebook rakip olarak Messenger Rooms uygulamasını kullanıcıların beğenisine sunmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu