Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kanadalı Şirketin Zonguldak Alaplı’daki Altın Arama Çalışmalarına Tepkiler Büyüyor

Türkiye’yi ayağa kaldıran Kazdağları olayından sonra, şimdi de Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Centerra Gold adındaki Kanadalı şirket altın ve bakır arama çalışmalarına başladı.
Kanadalı Şirketin Zonguldak Alaplı’daki Altın Arama Çalışmalarına Tepkiler Büyüyor

Ülkemizin en önemli doğal zenginliklerinden biri olan Kazdağları’nda yaşanan çevre katliamına haftalardır tanık oluyoruz. Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında yer alan dağda Kanadalı Alamos Gold isimli şirketin başlattığı altın arama çalışmaları yüzünden binlerce ağaç kesildi.

TEMA Vakfı, uydu görüntüleri neticesinde bu sayının 195 binden fazla olduğunu bildirdi. Yeryüzünün akciğerleri olan ağaçların kesilmesine ve doğanın katledilmesine sessiz kalamayan yüzlerce çevreci vatandaş, Kazdağları’na yürüyerek çeşitli eylemlerde bulundu.

Bu olay kamuoyunda bu kadar yankı uyandırmışken, son gelen habere göre başka bir Kanadalı şirketin ise Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde altın ve bakır madenleri için sondaj çalışmalarına başladığı öğrenildi.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde ikinci bir Kazdağları vakası yaşanıyor.

Zonguldak Alaplı Altın Arama116 yaşında 4 bin ağacın yaşadığı Alaplı’da başlatılan altın ve bakır arama çalışmalarından sonra bölge halkı tepkilerini göstermek için eylemlere başladı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın bölgeye yaptığı inceleme sonrasında burada 26 tür ağacın ve 24 tür yaban hayvanının yaşadığı bilgisi verildi.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ise 2012 – 2018 yılları arasında 65 bin hektarlık orman alanının madencilik faaliyetlerine açıldığını ve yabancı şirketlerin doğamızı talan ederek, yurdumuzu sömürdüğünü ifade etti.

Kanadalı altın madeni firması Centerra Gold, 5 sondaj makinesiyle birlikte bölgede altın aramaya başladı.

4 Bin Yaşında Porsuk AğacıEğer firma çalışmalar sonucunda gerekli rezervi yakalarsa, resmi olarak altın arama çalışmaları kapsamlı bir şekilde başlatılacak. Alaplı’da dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri olan porsuk ağacı yer alıyor. Çalışmalar ise 4115 yaşında ağaca sadece 3 km mesafede bulunuyor.

Çalışmaların doğal güzelliklerin çok yakınında olması bölge halkını ayağa kaldırırken, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Yaşanabilir Ereğli Platformu üyelerinin alanda incelemelerde bulunduğu aktarıldı.

Yaşanabilir Ereğli Platformu Sözcüsü Çetin Yılmaz, Kanadalı şirketin bakanlığa sadece 570 bin liralık çalışma yapılacağına dair başvuruda bulunduğunu söyledi.

Yaşanabilir Ereğli Platformu Sözcüsü Çetin YılmazCenterra Gold ve ortak olduğu Türk maden şirketi 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na altın aramak için başvuruda bulundu. Ancak bu başvuruda 570 bin liralık iş yapılacağı bilgisinin verildiği, esasen milyon dolarlık iş yapılacağı iddia ediliyor. Çetin Yılmaz, çalışmaların ÇED (çevresel etki değerlendirmesi) raporu olmadan başlatıldığını ve yapılan çalışmaların Karadeniz’in doğasına zarar vereceğini dile getirdi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum