Yatırım yapmaya başla!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank İstihdama Yönelik Bir Pakete Yoğunlaşıyor

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 10 ya da daha fazla personel çalıştıran işletmeleri kapsayacak yeni bir pakete hazırlanıyor.
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank İstihdama Yönelik Bir Pakete Yoğunlaşıyor

Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından düzenlenen “Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı” Ela Quality Resort Otel’de gerçekleştirildi. Organizasyona Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay ve Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi katıldı.

Eylül ayı sonunda 1 Ekim’den itibaren taşıt kredi faizlerini düşürme kararı alan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın şimdi de birlikte başka bir yola girdiği öğrenildi. Söz konusu üç kamu bankası işletmelerin personel sayısına göre yeni bir pakete yönelik çalışıyor.

Üç kamu bankasının yetkilileri, çalıştırdığı personel sayısı 10 ya da daha fazla olan işletmeleri kapsayacak yeni bir paketin taslağı üzerinde çalışıldığını duyurdu.

İstihdamı Baz Alan Yeni Paket YoldaZiraat Bankası’ndan Çakar, söz konusu üç kamu bankasının istihdama ilişkin yeni bir faaliyet üzerinde çalıştığını bildirdi. Paketin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacağını aktardı.

Çakar, söz konusu paketin fiyatlama açısından oldukça avantajlı olacağına işaret etti. Ayrıca bunun İVME Finansman Paketi haricinde kalan tekstil, ayakkabı gibi sektörlerin yanında IP, çağrı merkezleri, turizm, temizlik yoğun emek gerektiren sektörleri de içine alacağını sözlerine ekledi.

Çakar’ın açıklamaları, üç kamu bankasının birlikte yürüteceği bu paketin kapasitelerin tam ve etkin kullanımı ile istihdamın artırılmasını amaçladığına işaret etti. Bunun yanında işletmelerin katlandığı maliyet yükünün azaltılması da paketin amaçları arasında bulunuyor.

Alpaslan Çakar Ziraat BankasıÇakar’ın ardından açıklama yapan Halbank Genel Müdür Yardımcısı Tuncay, banka olarak başta KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu (KGF) olmak üzere kredilere destek sağladıklarını, böylelikle KOBİ’lerin yanında olmayı sürdürdüklerini ifade etti. Halkbank’ın sahip olduğu likiditelerin izin verdiği kadar reel sektörü desteklediğini ifade etti.

2019 yılını kar yılı olarak değil, “ar yılı” olarak nitelendirdiklerini ifade eden Tuncay; konut, ihtiyaç ve taşıt gibi pek çok kredide cazip ödeme imkanları sunulduğunu anımsattı. Sektörün canlı bir şekilde ayakta kalabilmesi için gereken her şeyin yapıldığını vurgularken, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında reel sektör için gereken desteği vereceklerini vaat etti.

Çakar’ın açıklamalarının ardından görüşlerini paylaşan Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi, geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde başlatılan kur atağından bu yana, karlılığı hesaba katmadan Türkiye ekonomisi için çabaladıklarını dile getirdi.

Çelebi, bahsedilen dönemde sanayicilerin önemli fedakarlıklarda bulunduğunu açıklarken, gelecek için “önümüz açık” ifadesini kullandı. Ardından Türkiye’de enflasyon ve faiz oranlarının düşmeye başladığına değindi.

Sözü kur atağının yaşandığı döneme getiren Çelebi, “O dönemlerde kamu bankaları devreye girmeseydi faizler yüzde 20-25’in altına düşmeyecekti.” ifadelerini kullandı. Vakıfbank olarak üreten ve katma değer sağlayanlara destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum