Yatırım yapmaya başla!

Ziraat Bankası’ndan Tarım ve Hayvancılığa Destek: Çiftçilere Kredi İmkanı Tanınacak

Türkiye’de tarımın gelişimi ve çiftçinin desteklenmesine dair atılan adımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle çiftçiye kredi yolu açılmıştı. Peki Ziraat Bankası tarım ve hayvancılık için başka hangi kredileri sağlıyor? İşte detaylar;
Ziraat Bankası’ndan Tarım ve Hayvancılığa Destek: Çiftçilere Kredi İmkanı Tanınacak

Bir süre önce Ziraat Bankası, yeni seraların kurulması, atıl duruma gelmiş seraların ekonomiye kazandırılması ve eldeki seraların modernize edilmesini kapsayan yeni kredi paketleri açıklamıştı. Ardından yapı ruhsatı şartını da kaldırarak tarım alanında kolaylıklar sağlamıştı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bakanlıkların projeyi desteklediğini belirtti. Bu kapsamda Ziraat Bankası ile yapılan görüşmelerin ardından 2 yılı ödemesiz, 5 yılı ödemeli toplam 7 yıl vadeli ve yüzde 8,25 faizli, yatırımın yüzde 75’ine kadar olan kısmının karşılanması adına kredi yolunun açıldığını bildirmişti.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 100 birimlik sera yatırımının 75 biriminin yatırım kredisiyle destekleneceğini açıkladı.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin AydınBununla birlikte Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından da 10 milyon TL’ye kadarlık yatırımlarda 14 aylık vadeyle destek sağlanacağı belirtildi. Sağlanan bu destek 2020 yılına kadar sürecek olup, bu sayede yatırım iştahının artırılıp seracılık alanlarının iki katına çıkarılması planlanıyor.

Mekanizasyon kredileri kapsamında ekipmana ihtiyaç duyan üreticilere bir kolaylık daha sağlanıyor. İkinci el de dahil 8 yaş altındaki traktörden silaj makinesine kadar zirai kredilendirme belgesi olan tüm ekipmanlara yönelik düşük faizli kredi kullanabilecek durumda olacak.

Bununla birlikte traktör kredilerinde 75 bin TL’ye kadar olan miktarlar için %50 faiz indirimi uygulanacakken, 75-250 bin TL arası fiyatlı araçlar için %25 faiz indirimi uygulanacak. Gerekli şartlar sağlandığı takdirde 18-30 yaş aralığındaki genç çiftçiler için 30 bin lira değerinde hibe sağlanacağı da söz konusu.

Traktör, biçerdöver, hasat makineleri dışındaki küçük ekipmanlar satış değerlerinin 25 bin TL’ye kadar olması durumunda, düşük faizle desteklenebiliyor.

Traktör, Biçerdöver, Hasat Makineleri Dışındaki Küçük Ekipmanlar Düşük Faizle DesteklenebiliyorBunlarla birlikte insan ve hayvan sağlığına zararı olmayan, çevreye duyarlı üretim için organik ve iyi tarım yapmak isteyen üreticiler ile ilgili sertifikasyon ve yetkili kuruluşlarla yaptıkları sözleşmeye bianen yatırım ve işletme kredisi alabiliyor. Ayrıca üst limitin 5 milyon lira olduğu kredilerde %50 civarında faiz indiriminin söz konusu olduğu biliniyor.

Arazi alımı için ise Ziraat Bankası %25 faiz indirimiyle birlikte 500 bin liraya kadar destek verecek. Lisanslı depoculuk yatırımcıları için üst limit üretim kapasitesine göre 20 milyon liraya dek kredi temin ediyor. Soğuk hava deposu ile ürünlerin işlenmesi için ihtiyaç duyan yatırımlarda ise destek üst sınırının 5 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.

Kurulacak yeni işletmelerden Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliği kapsamında kuruluş izni istenecek. Fakat kurulu işletmelerde de faaliyet izni ile depoculuk lisansı şartı gerekiyor.

Kurulu İşletmelerde Faaliyet İzni ile Depoculuk Lisansı Şartı GerekiyorDepo yatırımları inşaat yatırımlarına (depo, silo), makine-ekipman (elevatör, kantar, fan, jeneratör, forklift, vinç, soğuk hava, iklimlendirme ve havalandırma üniteleri, depo içi bölmeler, raf sistemleri) alımlarını kapsıyor. Hayata geçirilen bir başka işbirliğinde Tarım Kredi Kooperatifleri 2020 yılı bitimine kadar büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanlar ve arıcılık sektöründe üretim için destek verilecek.

Bunun yanında 100 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlar için %100 faiz indirim oranı uygulanıyor. Ayrıca, kanatlı hayvan sektörü damızlık yetiştiriciliğinde ise %100 faiz indirimi için üst kredi limiti 7 milyon 500 bin lirayı görebiliyor. Bunlara ek olarak geçtiğimiz günlerde tarımda daha çok teknoloji kullanılacağı açıklanmış, teknoloji kullanımıyla toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilirliğinin hedeflendiği Bekir Pakdemirli tarafından bildirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum