Yatırım yapmaya başla!

Ziraat Bankası Konutta Kredi Faizini %0,98’e İndirdi

Ziraat Bankası konut stokunu azaltmak ve beraber çalıştığı firmaların yükünü hafifletmek için kendi müşterilerinin yararlanacağı kredi faiz oranını %0,98’e çekti.
Ziraat Bankası Konutta Kredi Faizini %0,98’e İndirdi

Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada kendi müşterisi olan konut inşaat şirketlerinden ev alanlara %0,98 faiz oranıyla 500 bin TL’ye varan konut kredisi kullandırılacağı bildirildi. Konut stokunun eritilmesine yönelik yapılan çalışma kapsamında, genel olarak bankanın uygulayacağı konut kredisi oranının %1,78 olarak belirlendiği açıklandı.

Ancak banka ile çalışmakta olan konut üretici firmaların faiz maliyetlerinin bir kısmını üstlendikleri, bunun sonucunda kendi müşterilerine %0,98 faizle konut kredisi kullandıracakları belirtildi.

Faiz oranının düşürülmesi ile firmaların elinde olan konut stoklarının eritilmesi hedefleniyor.

Ziraat Bankası ile çalışmakta olan firmaların elinde bulunan ve inşaatı halen devam eden konut satışlarının finansmanına destek verileceği ancak kullandırılan konut kredilerinin bir kısmının bahsi geçen firmaların bankaya olan kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacağı söylendi.

Bu gelişme hem firmaların üzerindeki mali yükü hafifleteceği hem de bankanın kullandırdığı krediler açısından önemli bir kazanım olacağı şeklinde yorumlandı. Bu uygulamanın alt ve orta gelirli müşteriler başta olmak üzere tüm müşterilerin konut sahibi olması açısından çok iyi olduğunu ve sektöre canlılık getireceği belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da TOKİ ile dar gelirli vatandaşlara yönelik ön ödemeli konut projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Bu düzenlemenin kentsel dönüşümde vatandaşın mağdur olmaması için yapıldığını belirten Kurum, bugüne kadar yaklaşık 592 bin konutun dönüşüm sürecinin başladığını, yeni yasayla bunun daha da hızlandırılacağını dile getirdi. Söz konusu yasada ise kentsel dönüşümü yapacak olan firmaların belli teknik ve mali yeterlilikleri sağlaması veya tamamlama sigortası yapma zorunluğunu getirildiğini vurguladı. Bu sayede hiç kimsenin mağduriyet yaşamayacağını sözlerine ekledi.

TOKİ ile bakanlığın birlikte yürüttüğü projelerin %60-70’ini kentsel dönüşüm oluşturuyor.

Alt ve orta gelirli vatandaşlara yönelik projeler hazırladıklarını anlatan Kurum, bu konutlar için TOKİ’nin şu an arsalarındaki noktalarda projelerini belirleyeceklerini, vatandaşların ödeme şekline göre şartların sağlanacağı bildirdi.

Kendilerinin konut inşaatlarını 36 ayda, ödemelerin ise 120 ayda alındığını anlatan Murat Kurum, bu uygulama sayesinde insanların bu evleri çocukları için bir yatırım olarak görmeye başlayacaklarını dile getirdi. İmar barışı konusuna da değinen Bakan Kurum, 31 Aralık 2018 tarihinde hem başvuruların hem de ödeme süresinin tamamlanacağını ve ek bir süre uzatımı olmayacağını ifade etti.

Murat Kurum, Kasım ayında yabancılara 5 bin 236 konut satıldığını söyledi.

Bu yılın Kasım ayında yabancıya satılan konut sayısının, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %145 artış gösterdiğini belirten Kurum, iller bazında bakıldığında ilk sırada İstanbul’un geldiğini, onu Antalya ve Bursa’nın izlediğini söyledi.

En çok talebin Irak vatandaşlarına yapıldığı bildirilirken, söz konusu artışta Türk vatandaşlığına geçişte sermaye sabit tutarının indirilmesinin büyük payı olduğu yorumlandı. Son olarak naylon poşet konusu hakkında da bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, alt limitin 25 kuruş olacağını ancak bazı sektörlerde bunun üzerine çıkılabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum