Yatırım yapmaya başla!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ziraat Bankası ve Halkbank Moldova’da Şube Açabilirler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Moldovalı mevkidaşı Igor Dodon ile buluştu ve iki ülke arasında ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiği mesajını verdi. İşte detaylar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ziraat Bankası ve Halkbank Moldova’da Şube Açabilirler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile Ankara’da görüştükten sonra özel uçak ANA ile Moldova’nın başkenti Kişinev’e geldi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılanan Erdoğan, Dodon ile stratejik ortaklık anlaşması imzalandığını duyurdu. Dodon ise “Türkiye, milli çıkarlarımızın korunması ve iyi ilişkiler kurma hususunda önemli örnek,” ifadesini kullandı.

İki ülke arasında stratejik ortaklık açıklamasının imzalanacağı bilinirken, ortak basın toplantısı ile detaylar paylaşıldı.

İki Ülke Arasında Stratejik Ortaklık

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan dışında; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ile Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu da eşlik etti. Erdoğan konuşmasının başında Süleyman Demirel’i anarken, 19 yıl sonra ilk resmi ziyaret olduğunu dile getirdi.

Erdoğan, ziyaretin kendi için ayrı bir önemi olduğunu dile getirirken, Dodon’un seçimlerden sonra yemin törenine bizzat katıldığını söyledi.

Erdoğan İkili İlişkiler Güçlenmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerin ele alınması için iyi bir fırsat olduğunu dile getirirken, “Moldova’nın egemenliğinin toprak bütünlüğünün korunması çok önemli,” ifadelerini kullandı. 2016 yılının sonunda Serbest Ticaret Anlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte iki ülke arasında önemli gelişmler kaydedildiğini de sözlerine ekledi.

Erdoğan, stratejik ortakların birbirini hayati çıkarlar söz konusu olduğu zaman tereddütsüz destekleyeceğinden bahsetti.

Igor Dodon Ortaklık Yorumu

Erdoğan, Moldova’dan özellikle FETÖ konusunda destek beklediklerini açıkladı. Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ise Gökoğuz Yeri’nin özerkliğinin anayasada güvence altına alınması konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taahhütte bulundu.

Aynı zamanda Ziraat Bankası ve Halkbank’ın elemanlarını göndererek çalışma yaptığını dile getirdi. En kısa sürede bu bankalardan biri veya ikisinin Moldova’da şube açacaklarını söyledi. Moldova halkını finans olarak bu şekilde rahatlatacaklarını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum