Yatırım yapmaya başla!

Zhang Jun: “Çin, Ticaret Savaşında ABD ile Savaşmaktan Korkmuyor”

Trump'ın yeniden alevlendirdiği ticaret savaşı Çin'den gelen "konuşma ya da savaşma" önerisiyle yeni gelişmeler gösterdi.
Zhang Jun: “Çin, Ticaret Savaşında ABD ile Savaşmaktan Korkmuyor”

Bilindiği gibi ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e uygulaması söz konusu olan ek gümrük vergisi dün Çin ile olan ticaret savaşının yeniden alevlenmesine neden olmuştu. Ardından Çin hükemeti Trump’ın bu tehdidine cevap vermekte gecikmeyerek sert bir dille sorumluluk almasını ve ticaret savaşını çözme yolunda ilerlemesini söylemişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying de ABD’nin Çin malları için daha fazla vergi uygulaması halinde Pekin’in bunun için önlem almak durumunda kalacağını açıkça belirtmişti. Bugün, ABD ile ticaret savaşı istemeyen fakat buna rağmen savaşmaktan korkmadığını açıklayan sözcünün bu söylemlerini destekler nitelikte bir haber daha geldi.

Zhang Jun, devam eden ticaret gerilimine ilişkin yaptığı açıklamalarda çarpıcı ifadelere yer verdi. ABD ile konuşma ya da savaşma yöntemiyle sorunun çözümüne gidilebileceğini söyledi.

ABD ile Konuşma ya da Savaşma Yöntemiyle Sorun ÇözülebilirÇin’in yeni Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi olan Jun bu sözleriyle seçimi ABD’ye bırakırken, ülkesinin haklarını korumak için gereken her türlü önlemi alacağını belirtti. Bu konuda Çin’in duruşunun belli olduğunu söylerken, ABD’ye doğru yollardan doğru çözümleri bulması için çağrı yaptı.

Diğer taraftan Trump, Çin ürünleri için söz konusu olan ek vergiye yönelik yaptığı açıklamada görüşmelerin devam ettiğini belirtti ve vergi yaptırımı hakkında açıklayıcı bilgiler verdi. Bunun yanında %25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünün bu kapsamda yer almadığını aktardı. Son olarak kapsamlı bir anlaşmaya varmak için Çin ile pozitif iletişimi sürdürmek istediklerini, iki ülke arasındaki geleceğe dair güzel umutlar beslediğini ekledi.

BM’den Jun, Kuzey Kore ve ABD arasındaki nükleer görüşmelerde ilerleme olabilmesi için Kuzey Kore’ye dayatılan yaptırımların hafifletilmesi gerektiğini düşünüyor.

Kuzey Kore ve ABD Arasındaki Nükleer Görüşmelerde İlerleme için Yaptırımlar Hafifletilmeli

Küresel piyasalar iki ülke arasındaki ticaret gerilimlerinden etkilenirken, dün düşüş kaydeden ABD borsalarının yanında S&P 500 Endeksi bu yıl içindeki en kötü haftalık performansını sergilemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum