Yatırım yapmaya başla!

Alman ZF Company Hava Yastığını Araç Dışına Taşıyor!

Alman menşeli ZF Company, insanlarla ölüm arasındaki en iyi cisim olan hava yastıklarında bir basamak üste çıkmak istiyor!
Alman ZF Company Hava Yastığını Araç Dışına Taşıyor!

Alman ZF, günümüzde standartlarda olmayan bir hava yastığı üzerinde çalıştığını duyurdu. Teknoloji geliştikçe farkındaysanız otomobillerdeki güvenlik seviyesi üst düzeye çıkarılmaya çalışılıyor. Eskiden d ve üst segmentlerde gördüğümüz özellikler artık b sınıf araçlarının standartına kadar taşındı. ZFriedrichshafen AGyapmak istediği yeni tip hava yastığı ile hem dış hem içten insanları korumayı amaçlıyor. 

Volvo’nun yapmak istediği kaput hava yastığı da bu şirketin bir fikri olarak kamu oyuna sunulmuştu. Elbette güvenlikte çok iyi bir derece kaydedilecek olsa da şirketler bunun maliyet ve kişiye nasıl yansıtacaklarına dair uzun hesaplamalar yapmaları gerekiyor. ZF’nin planları neymiş hep beraber bakalım!

ZF’nin son projesi araçların yandan gelecek kazalarına odaklı geliştirilmiş.

Yapılan simülasyon testlerinde insanların güvenliklerine %30 ek katkı yapılacağı söylendi. %30 trafik kazalarında ciddi bir rakamdır. Normal bir yan hava yastığının neredeyse 3 katından fazla büyük olan dış perde hava yastığı, 250L hacme sahip.

Görsel ve konseptin tasarımından da anlaşılacağı üzere ZF yeni güvenlik sistemini olasılıklara bağlamış. Yani aracın bazı sezgilere sahip olması gerekiyor. Mantık standartlarla aynı ancak dış airbagin çalışması için aracın Lidar, radar sensör ve kameralara sahip olması gerekiyor. Gelişmiş çevresel tarama ögelerinin oluş sebebi, kazanın önceden tespit edilmek istenmesi.

Otonom araç sistemlerinde kurulu olan ultra gelişmiş sensör grubu, bir takım hesaplamaları yapabilecek bir yapay zekaya bağlı olması gerekiyor. Çünkü en fazla 100 milisaniye gecikme süresi veriliyor ve bu kadar kısa sürede patlamanın gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Marşpiyel hava yastığı iyi bir malzemeden ve kalın üretilecek.

Elbette kaza ile ilk aracın dış karoseri buluşur. O yüzden dış ortam airbagi için daha kalın malzeme hazırlanacağı söylendi. Bu da rakamsal olarak 300 mm’den fazla oluyor. ZF’deki üst düzey mühendislik stratejisi yöneticisi Swen Schaub, “Deformasyon alanının olmaması, otomobillerin yan etkilere karşı daha savunmasız olabileceği anlamına geliyor. Hava yastığı, çarpışmadan önce son anda devreye alacak şekilde tasarlanmıştır. Gittikçe, aracın yanlarındaki kapıları ve sütunları örtmek için yapıya yakın kalarak, yukarıya doğru açılır.” dedi.

Özetleyecek olursak sistem hem darbe yönünü hem de yerini tahmin etmesi gerekiyor. Oluşabilecek hareketlerin gerçekçiliği, çarpacak cismin arabaya olan yakınlığı ve karar verme yetisi gibi insancıl hesaplamalar yapılmak zorunda. Yeni geliştirilen hava yastığı prototipi için yorumlarınız ne olur?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum