Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Üretimde Lider Olduğu Zeytin ve Zeytinyağının Rekolte Tahminleri Artışa Yöneldi

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Tunç, zeytin ve zeytinyağına ilişkin rekolte tahminlerini açıklarken, sektör için bazı değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye’nin Üretimde Lider Olduğu Zeytin ve Zeytinyağının Rekolte Tahminleri Artışa Yöneldi

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2019-2020 Zeytin Rekolte Tahmini Toplantısı’nda konuşma yaptı. Konuşması sırasında sektöre yönelik değerlendirmeler yapan Tunç, içinde bulunduğumuz yıla ilişkin zeytin çeşitleri ve zeytinyağı üretim tahminlerini açıkladı.

2019 yılında 415 bin ton sofralık zeytin üretimi, 1 milyon 110 bin ton yağlık zeytin üretimi, 1 milyon 515 bin ton yağlık zeytin üretimi ve 225 bin ton ise zeytinyağı üretimi gerçekleştirileceğini öngördü.

Üretimler ArtacakTunç, açıklamasında dane zeytine sağlanan desteklerle ilgili bazı bilgilere yer verdi. Zeytin üreticilerine verilen desteklerin sürdürüleceğini belirten Tunç, bakanın kilogram başına 15 kuruşluk destek sağlanacağını açıkladığını anımsattı ve bu kararın Cumhurbaşkanlığına sevk edilmesinin ardından kabul gördüğünü duyurdu.

Türkiye’nin zeytin üretimindeki üstün başarısına değinene Tunç, dünya geneline zeytinin Anadolu’dan yayıldığını belirtti. Zeytin ve zeytinyağının geniş kullanım alanlarından bahsederek, yalnızca besin olarak tüketilmediğini açıkladı. İspanya ve Mısır’ın ardından Türkiye’nin zeytincilikte üçüncü sırada bulunduğunu, zeytinyağı üretiminde ise ülke olarak beşinci sırada yer aldığımızı bildirdi.

Tunç, zeytin alanının 2001 yılında 600 hektar olduğunu, bu rakamın 2018 yılında yaklaşık 864 bin hektara çıktığını belirterek Türkiye’nin zeytin üretim alanınındaki artışa dikkat çekti.

Zeytin Üretim Alanı ArttıSektörün yıllar içinde kaydettiği büyük orandaki ilerlemeye dikkat çeken Tunç, yine 2001 yılında 99 milyon adet olan zeytin ağacı miktarının 2018’de 177 milyona çıktığını; 2018’de zeytin üretiminin 427 bin tona ve yağlık zeytin üretiminin ise 1 milyon 74 bin tona çıktığını bildirdi.

Üretimde meydana gelen bu artışa bakanlığın yanı sıra sektörün de büyük katkı sağladığını dile getiren Tunç, tüketici bilincinin ileri seviyelere taşınmasıyla Türkiye’deki zeytinyağı kullanım oranının artığını açıkladı.

Zeytinyağı üretiminin son yıllarda oldukça artarak ilerleme kaydettiğinin altını çizen Tunç, üretimi yapılan ürünlerin uluslararası yarışmalarda dereceler elde ettiğini ve bunların dış pazardaki rekabet gücünün artmasını sağladığını açıkladı.

Tunç, “Zeytin Rekolte Tahmin Komisyonu” tarafından Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin belirlendiğini açıkladı.

Türkiye'de Rekolte BelirlendiSöz konusu bu komisyonun 2009 yılından bu yana zeytincilik sektörünün tüm inceliklerini tek bünye altında toplayan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi koordinatörlüğünde oluşturulduğunu belirtti. Yapılan incelemeler sonucunda bu yıl üretilen zeytinyağının kaliteli olacağını gördüklerini belirten Tunç, zeytin üretiminde de herhangi bir sorunla karşılaşılmadığını söyledi.

Son zamanlarda mevsimsel sorunlar ve aşırı yağışlar gibi nedenlerle zaman zaman zeytin üretiminde kayıplar yaşandığını açıklayan Tunç, bu yıl ürün kalitesinin yüksek olmasından dolayı sektör olarak memnuniyet duyduklarını ve bunun dış pazar için avantaj niteliği taşıdığını söyledi.

Öte yandan Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, Türkiye’deki zeytin ağacı sayısının 180 milyon olduğunu ve yaklaşık 50 ilde zeytin üretimi yapıldığını belirtti. Son yıllarda dalgalanmaların görüldüğü zeytinyağı üretimine dikkat çeken Tibet, tüketim ve üretimdeki %70’lik pay ile Avrupa Birliği’nin ilk sırada yer aldığını açıkladı.

Türkiye’nin zeytincilikte Tunus, Fas gibi ülkelerin yanı sıra; yüksek miktardaki üretimi nedeniyle İtalya ile Yunanistan ve üretimde lider olan İspanya gibi ülkelerle rekabet ettiğini açıkladı.

Ardından Türkiye’de yıllık kişi başına düşen zeytinyağı tüketim miktarının 2,5 kilogram olduğunu açıkladı. Sektörün daha fazla ilerlemesi için tanıtım yapmanın önemine işaret eden Tunç, bilgi kirliliği ile tağşişe yönelimin karşılaşılan en büyük sorunlardan olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum