Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeybekci: Enflasyonla Mücadele Üretimi Artırarak Olur

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, enflasyonla mücadele konusunda yapılması gerekenleri anlattı.
Zeybekci: Enflasyonla Mücadele Üretimi Artırarak Olur
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi’nin Şubat ayı olağan meclis toplantısına konuk olarak katıldı. Türkiye ekonomisine dair değerlendirmede bulunan Zeybekci, AK Parti olarak faiz artışları ve likiditenin kontrollü şekilde finans piyasalarına dönmesini sağlayan politikaları desteklediklerini söyledi.

Şu an alınan tedbirleri desteklediklerini fakat tek başına yeterli olmadığını dile getirdi. “Enflasyonla gerçek mücadelenin talebi azaltmak olduğuna inanmıyorum. Mücadelenin, üretimi, arzı, tezgahtaki ürünü artırmak şeklinde yapılması gerektiğine inanıyorum.” diyen isim, üretimin düşmesinin istihdamın ve satın alma gücünün düşmesi anlamına geldiğini sözlerine ekledi.

OECD Ülkeleri Arasında En İyilerdeniz

Türkiye’nin kamu finansmanında bir zorluğa girmesi mümkün görünmediğini söyleyen Zeybekci, OECD ülkeleri arasında en iyi 2-3 ülkeden biri olduğumuzu hatırlattı.

Değerli TL döneminin 2018’e kadar yaşandığını, bu dönemde 500-600 milyar dolar arasında hak etmediğimiz bir refah tükettiğimizi ve bunun karşılığının ödenmesi gerektiğini söyledi.

Tüketilen bu 600 milyar doların reel değer olarak 2-3 katı ile bu ekonominin ödeyeceğini belirten Zeybekci, “Siyasetin zıvanadan çıktığı dönemler, var bu memlekette, siyasetin gökteki yıldızları dahi vaad ederek siyaset yapma çaresizliği var” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise 2024’ün ekonomik açıdan zorlu geçeceğini, önlerinde sabır ve fedakârlık gerektiren bir süreç olduğunu, bu nedenle bu dönemde tasarruf yapmanın herkesin görev ve sorumluluğu olması gerektiğini altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın