Yatırım yapmaya başla!

Zenginler ABD’de 2020 Yılına Kadar Ekonomik Durgunluk Bekliyor

ABD'de veriler iyimserliğe işaret etse de ultra zenginler, 2 yıl içinde bir ekonomik durgunluk yaşanacağını düşünüyorlar. İşte yapılan anketin sonuçları:
Zenginler ABD’de 2020 Yılına Kadar Ekonomik Durgunluk Bekliyor

Dünyadaki ultra zenginlerin ABD’de yaşanacak ekonomik durgunluk üzerine beklentilerini belirleyen bir anket yapıldı. Sonuçlar ise 2020 yılına kadar geçmiş yıllarda yaşananlara benzer şekilde bir durgunluk dönemi yaşanacağına işaret etti. Araştırmaya katılanların yüzde 21’i 2019 yılında, yüzde 50’si ise 2020 yılında ekonomik durgunluk yaşanacağını belirtti.

JP Morgan Private Bank’ın anketine, Avrupa ve Orta Doğu’dan 700’den fazla küresel müşteri katıldı.

JP Morgan Private Bank Anketi

ABD’de bu yıl; güçlü büyüme rakamları, sağlam şirket kazançları ve 17 yılın en düşük işsizlik oranları yakalandı. Buna karşın iyimser gelişmeler bir kenara bırakılıyor ve kuşkucu yaklaşım artmaya başlıyor. Bir sürpriz olabileceği ve ABD’nin geçmiş yıllarda yaşanan durgunluklara benzer bir duruma gelebileceği düşünülüyor.

JP Morgan tarafından yapılan ankete katılan ultra zenginlerin yüzde 75’i, 2020 yılına kadar ekonomik durgunluk yaşanacağına inanıyor.

2020'de Ekonomik Durgunluk Yaşanabilir

Ultra yüksek net değere sahip bireyler (HNWI), likit finansal varlıklarda 30 milyon dolardan fazlasına sahip olan herkes için kullanılan bir tanımdır. Yüksek net değer ise 1 milyon dolardan fazlasına sahip olan kişiler için kullanılmaktadır.

IMF’nin ABD büyüme verisini için tahminlerini yükseltmesine karşın ultra zenginler sınıfı, geleceğe yönelik endişeler barındırıyor.

İyimser Verilere Rağmen Kötümser Düşünülüyor

İngiltere ve İskandinav yatırımlarının başı olan Anthony Collard; ultra yüksek net değerli yatırımcıların, ABD’nin ekonomik geleceğinden endişe duymalarına rağmen, bankanın yakın gelecekte bir risk görmediğini dile getiriyor. Collard, “açık dengesizliklerin oluşmasını ve ekonomik aktiviteyi gerçekten kısıtladığı bir noktaya gelen politikayı görene kadar, ekonomide genişleme devam edecektir,” dedi.

Chicago’lu North Trust’tan Carl Tannenbaum gibi ekonomistler ise bütçe açığının 2 yıl içinde büyük bir sorun olacağını düşünüyor.

Carl Tannenbaum Bütçe Açığı Yorumu

ABD’nin 2 yıl içinde en fazla 1 trilyon dolar bütçe açığı olacağına ve buna ayak uyduramayacağını belirtiyorlar. Tannenbaum’un CNBC’ye yaptığı bir yoruma göre; önümüzdeki 10 yılda ülkeyi mevcut yörüngeden kurtaracak bir durgunluk yaşanacak.

Bill Gates de ekonomik durgunluk bekleyen isimler arasında yer alıyor; ama zamanıyla ilgili bir fikri olmadığını belirtiyor.

Bill Gates de Durgunluk Bekliyor

Piyasa gözlemcileri ise getiri eğrisinin gün geçtikçe düzleşeceği konusunda endişelere sahip olduklarını açıklıyorlar. ABD’nin kısa vadeli 2 yıllık Hazine getirisinin, 2018 yılında 2008’den beri görülen en yüksek seviyeye yükseldiğini ve 10 yıllık getiriye yaklaştığını belirtiyorlar. Bu durumun ise gelecekte bir durgunluğa işaret ettiğini söylüyorlar. Neden olarak; daha yüksek kısa vadeli getiriler, enflasyonun ve faiz oranlarının daha uzun bir süre düşük kalması gibi konular sıralandırılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum