Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zengin Çinliler Arasında Servet Paylaşımı Artıyor!

Çin Devlet Başkanı Xi'nin ortak refah kampanyasına ilgi giderek artıyor. Çinli milyonerler, servetlerini dar gelirlilerle paylaşıyor...
Zengin Çinliler Arasında Servet Paylaşımı Artıyor!
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ortak refah kampanyası, ülkenin zenginlerinden büyük ilgi görüyor. Yakın zamanda yayımlanan yeni bir ankete göre zengin Çinlilerin yüzde 80’inden fazlası çeşitli amaçlara para bağışladı. Aynı zamanda çoğunun, hükümet ortak refah hedefine doğru ilerlerken hayırsever faaliyetleri artırmak istedikleri ortaya çıktı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ortak refah kavramını ilk olarak Ağustos 2021’de Mali ve Ekonomik İşler Merkez Komitesi’nin 10. toplantısında tanıttı.

Xi’nin açıklamasına göre ortak refah kapsamında, dar gelir gruplarının gelirlerini yükseltmek, adaleti teşvik etmek, bölgesel kalkınmayı daha dengeli hale getirmek ve insan merkezli büyümek var.

Söz konusu anket de Xi’nin kampanyasının, zengin Çinlilerden ilgi gördüğünü ortaya serdi. En az 5 milyon yuan (727,268 ABD Doları) yatırım yapılabilir varlığa sahip olan katılımcıların yaklaşık üçte ikisi, önümüzdeki 10 yıl içinde hayır kurumlarına bağışta bulunmaya devam etmek istediklerini söyledi.

Ülkedeki servet açığını azaltma çabaları arasında yüksek net varlığa sahip Çinlilerin tutumlarına bir bakış sunan ankette, hiç bağışta bulunmayan kişilerin yaklaşık yüzde 20’sinin ana nedenlerinin güvenilir bir kanal bulamamaları ve politikayı bilmemeleri olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Ankete göre bağışların çoğu doğrudan ihtiyaç sahiplerine yapılırken, sonraki en yaygın yollar bir hayır kurumu veya bir devlet kurumu oldu. Katılımcı milyonerlerin yaklaşık yüzde 20’si 1 milyon yuan değerinde bağış yaptıklarını bildirdi.

Anketi derleyenlerden China Philanthropy Research Institute (CPRI) Direktörü Wang Zhenyao, söz konusu bağışlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Zengin Çinliler arasında artan cömertliğin, Çin’in hızlı ekonomik gelişiminin, hızlı kişisel servet birikiminin yanı sıra son yıllarda hayırseverlik için yasal ortamın iyileştirilmesinin bir sonucu olduğunu söyledi.

Raporda, “Ortak refah girişimi ve üçüncü dağıtım planı geliştikçe, Çin’de daha sık süper büyük meblağlı bağışlar olacak” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.