Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenskiy’nin Yunan Parlamentosu’nda Paylaştığı Video Olay Oldu

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin paylaştığı, Azak Taburu’ndan olduğunu iddia eden bir kişinin videosu tartışmalara yol açtı.
Zelenskiy’nin Yunan Parlamentosu’nda Paylaştığı Video Olay Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Yunanistan Parlamentosu’na video konferans yoluyla bağlanarak konuşma yaptı. Konuşmasında, Mariupol limanının yıkımından bahsederek, Atina hükümetinden yardım talebinde bulundu.

Ardından kendisini Ukrayna’nın aşırı milliyetçi Azak Taburu’nun etnik bir Yunan üyesi olarak tanımlayan bir adamın videosuna yer verdi. Söz konusu kişi videoda “Size aslen bir Yunan olarak hitap ediyorum. Ben Mihail, dedem Nazilere karşı savaştı. Azak Taburu aracılığıyla Ukrayna’nın savunmasına katılıyorum” ifadesini kullandı.

Zelenskiy salonda bulunan milletvekilleri tarafından ayakta alkışlanırken, paylaştığı video sosyal medyada tepkilerin oluşmasına neden oldu.

Syriza partisinin başkanı Alexis Tsipras, olayın bir provokasyon olduğunu söyledikten sonra Twittter hesabından yaptığı paylaşımda “Ukrayna halkıyla dayanışma söz konusudur. Ancak Naziler parlamentoda söz sahibi olamazlar” ifadesine yer verdi.

Reuters’ın aktardığı habere göre ise bir Yunan hükümet sözcüsü, Azak Taburu üyesinin verdiği mesajı yanlış ve uygunsuz buldu.

Ukrayna’nın Atina Büyükelçiliği, 2014 yılında aşırı sağ bir grup olarak kurulan Azak Alayı’nın reformdan geçirildiğini ve Ukrayna Ulusal Muhafızlarına entegre edildiğini belirtti. Rusya’nın yıllardır Azak Taburu’nu Mariupol’de faaliyet gösteren paramiliter bağımsız bir birim olduğu düşüncesini Yunan zihinlerine kazımaya çalıştığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu