Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Zelenskiy Ukrayna’nın Tarafsızlığını Tartışmaya Hazır

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, barış anlaşmasının bir parçası olarak tarafsız bir statü benimsemeyi tartışmaya hazır olduğunu belirtti. Detaylar geliyor...
Zelenskiy Ukrayna’nın Tarafsızlığını Tartışmaya Hazır
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy gazetecilerle gerçekleştirdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Zelenskiy açıklamasında, Ukrayna’nın Rusya ile imzalanan barış anlaşmasının bir parçası olarak tarafsız bir statü benimsemeyi tartışmaya hazır olduğunu, ancak bunun üçüncü taraflarca garanti altına alınması ve referanduma sunulması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın işgalinin Ukrayna’da Rusça konuşulan şehirlerin yıkımına neden olduğunu belirten Zelenskiy, ortaya çıkan hasarın Çeçenya’daki Rus savaşlarından daha kötü olduğunu söyledi.

Zelenskiy, “Devletimizin güvenlik garantileri ve tarafsızlığı, nükleer olmayan statüsü. Bunun için görüşmeye hazırız. En önemli nokta bu.” açıklamasında bulundu. Ukrayna lideri ayrıca Rusya ile görüşmelerde Ukrayna’da Rus dilinin kullanımını tartıştığını, ancak Ukrayna’nın silahsızlandırılması gibi diğer Rus taleplerini tartışmayı reddettiğini söyledi.

Maiupol’un kimin kontrolünde olduğuna dair soruyu yanıtlayan Zelenskiy, ortada bilgi kirliliği olduğunu ve Mariupol kentine tüm giriş ve çıkışlar kapalı olduğunu söyledi.

Rus birliklerin insani konvoylara ateş açtığını söyleyen Zelenskiy, “Elimizdeki verilere göre 2 binden fazla çocuk öldü. Tam olarak nerede oldukları bilinmiyor. Mariupol’ün içinde askerlerimiz var. Rus birlikleri oraya gittiler. Ancak çağrılara karşılık vermeyen adamlarımız var” diye konuştu.

‘Askerin Olduğu Yerde Referandum Olmaz’

Bölgede asker varken referandum yapılmasının mümkün olmadığını belirten Ukrayna lideri, ülke topraklarında herhangi bir yasal dayanağı olmayan birlik veya silahlı yasadışı oluşumlar veya başka bir devletin yasal oluşumlarının varlığında, hiç kimsenin referandumun sonuçlarını saymayacağını söyledi.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş tüm hızıyla devam ederken, taraflardan müzakere süreçlerine dair açıklamalar gelmeye devam ediyor. Diğer yandan iki ülkenin müzakerelere devam edeceği ve sıradaki görüşmelerin Türkiye’de olacağı bildirildi.

Zelenskiy röportajda, Rusya’nın Ukrayna’nın nükleer veya kimyasal silahlara sahip olduğu yönündeki iddiaları için “şaka” yanıtını verdi. Müzakerelerde Kiev Yönetimi’ni temsil eden David Arakhamia, taraflar arasındaki görüşmenin 28-29 Mart tarihlerinde Türkiye’de yüz yüze gerçekleşeceğini söyledi.

Zelenskiy Rusya’yı Kınadı

Vladimir Zelenskiy, Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen yardım konserine video mesaj ile katıldı. Ukrayna lideri ülkesine yapılan destekten ötürü teşekkür ederek Rusya’yı bir kez daha kınadı.

Rusya’ya yönelik yaptırımların daha da ağırlaşması gerektiğini ve yeni yaptırımların uygulanması gerektiğini isteyen Zelenskiy, “Rusya’nın savaşı başlatmasından sonra bize yalnız bir seçenek kalmıştı, özgür insanlar olarak yaşayabilmek için savaşmak.” açıklamasında bulundu.

Savaşın ilk gününden itibaren ülkesinin cesur bir şekilde savaştığını belirten Ukrayna Devlet Başkanı, öncelikli olarak Ukrayna’nın kurtarılmasının birincil hedefleri olduğunu, silah yardımı, daha ağır yaptırımlar, sığınmacılar için insani koşullar ve sivillerin çatışma alanlarından kurtarılabilmesi için insani koridorlar oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu